Prof. Kodaman: ‘Ermeni soykırımı asılsız

(SDÜ) Fen Edebiyat Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bayram Kodaman, Türk tarihinde vahşetin asla yaşanmadığını belirterek, iddia edildiği gibi Ermenilere soykırım uygulanmadığını söyledi

Isparta’nın Senirkent ilçesinde ‘sözde Ermeni soykırımı iddialarına karşı kamuoyu planları’ konusunda konferans veren Kodaman, katliam söylentisini Ermenilerin kopardığı yaygara olarak nitelendirdi. Prof. Kodaman, “50 Ermeni ile bin Türk çatışıyor. 25 Ermeni 300 de Türk ölüyor. Ermeniler yaygarayı basıyor. ‘Bize katliam yaptılar. Yüzde 50’mizi öldürdüler. Biz de Türklerden 300 kişiyi öldürdük’ diyorlar. Yani demogoji yapıyorlar.” dedi.

Ermenilerin kurdukları çetelerle 1895-1915 yılları arasında Türklere yönelik çok sayıda katliam, yağma ve yıkımlar gerçekleştirdiğini anlatan Kodaman, şöyle devam etti: “Aslına bakılırsa Ermeniler 2 milyon insanımızı katletti. Ve bunlar savaş halinde değil, tamamen sivil halktı. Kadın, çocuk ve ihtiyarlardı. İstiklal Savaşı sırasında ülkemizin birçok yeri işgal edilince Ermeniler de Doğu Anadolu’da rahat durmayıp yakıp, yıkmaya ve sinsice katliamlara başladı. Ve Rahmetli Kazım Karabekir Paşa tarafından Kars’tan şimdiki Ermenistan topraklarına sürüldüler. Kurtuluş Savaşı bittikten sonra da Güney Anadolu Bölgesi’nde rahat durmayan bazı Ermeniler rahmetli Atatürk tarafından Suriye’ye sürüldüler. Soykırım, bir köye ansızın varıp çoluğunu-çocuğunu, erkeğini-dişisini katledip toptan ortadan kaldırmaktır. Bizim tarihimizde böyle bir vahşet yoktur. Buna ne bizim dinimiz ne de örfümüz müsaade etmez.”

Konferansı Kaymakam Niyazi Erten, Belediye Başkan Vekili Nuri Akpınar, İlçe Milli Eğitim Müdür vekili Erol Alyüz, Emniyet Amiri Vekili Serkan Ergüç, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler dinledi.