Prof. Mehmet Emin Ay: Peygamberimiz çocukları çok severdi

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)'in çocukları çok sevdiğini söyledi.

Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav)’in çocukları çok sevdiğini söyledi. Ay, Hz. Muhammed (sav)’in, ebeveynlere çocuklarını sevmelerini, onları öpmeleri tavsiye ettiğini belirtti.
    Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, Kutlu Doğum Haftası etkinliği kapsamında Yenişehir AVM Kültür Merkezi’nde ‘Hz. Muhammed (sav) ve Merhamet’ konulu bir konferans verdi.
    Hazreti Muhammed(sav)’in çocuk sevgisi, aile yaşamı ve merhametini anlatan Prof. Dr. Ay, âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed(sav)’in çocukları çok sevdiğini söyledi.
Hz.Muhammed (sav)’in, ebeveynlere çocuklarını sevmelerini, onları öpmeleri tavsiye ettiğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Emin Ay, “Allah Resulü (sav) çocukları çok severdi. Ailelerin de çocuklarını çok sevmelerini ve öpmelerini isterdi. Mümin merhametlidir. Mümin sever ve sevilir, dost olur ve kendisiyle dostluk kurulur. Sevmeyen ve sevilmeyen kimsede hayır yoktur.” dedi.
Palandöken Müftüsü Mustafa Baytar ise Kutlu Doğum programına katılan vatandaşlara teşekkür etti. Müftü Baytar, Hz.Muhammed(sav)’in doğumunun 1440’ıncı yılının kutlandığını belirterek, “Peygamber Efendimiz(sav)’in getirdiği evrensel mesajlarının insanlığı sunulması, O(sav)’nun örnek hayatının daha iyi anlaşılıp anlatılması, O(sav)’nun sevgisi etrafında insanımızın birleşmesi maksadıyla Kutlu Doğum Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu bağlamda âlemlere rahmet olarak gönderildiği bizzat Yüce Allah tarafından bildirilen Peygamber Efendimiz(sav)’in tebliğinde yer alan merhamet vurgusunu yeniden okumak, üzerinde düşünmek ve şiddetin açtığı yaralara merhem olmak amacıyla toplum fertlerinin birbirini sevmesi, birbirine merhamet ve şefkat göstererek bütünleşme konusunda ‘bir vücudun organlarından farksız olan’ bir toplum oluşturma amacına katkı sağlamak adına Başkanlığımız tarafından 2011 yılı Kutlu Doğum Haftası etkinliklerimizin ana başlığı ‘Hz. Peygamber ve Merhamet Eğitimi’ olarak belirlenmiştir.” diye konuştu.