Prof. Yıldırım; ‘Deprem riski bitti’

Elazığ Fırat Üniversitesi (FÜ) Teknik Eğitim Fakültesi Meteoroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Yıldırım, Tokat bölgesinde 2006 Nisan ayında 6,5 büyüklüğünde bir deprem meydana geleceği iddiasını geri çektiğini bildirdi.

Yıldırım, ”16 Nisan’a kadar Tokat ve yöresinde tüm deprem riskleri ortadan kalkmıştır. Bu tarihlere gelene kadar büyük bir deprem riski vardı. Yapmış olduğum son araştırmalarda deprem tehlikesinin dolunay ve yeni ayla birlikte biteceği kanaatine vardım” dedi.

Yıldırım, 29 Mart 2006 Tokat ve Amasya valilikleriyle belediye başkanlıklarına noterden tasdikli bir yazıyla deprem olacağını bildirdiğini, bunu yapmasındaki amacının ise yetkililerin gerekli önlemleri almaları, bölgedeki muhtemel depremin olumsuz sonuçlarının önlenmesi olduğunu söylemişti.

Prof. Yıldırım, o tarihlerde, yer ve gök hareketlerini izlediğini ve bunlar arasındaki ilişkileri takip ederek bir değerlendirmede bulunduğunu ifade ederek, “Tamamen bilimsel verilere dayanan bir çalışma sonucunda elde ettiğim bilgi ve bulgular neticesinde, böyle bir depremin meydana geleceğini belirledim. 29 Mart 2006’da yaşanacak olan güneş tutulmasının akabinde yerkürede bir hareketlilik meydana gelecek. Bu hareketliliğin yaşanacağı bölge itibarıyla, güneş tutulmasında olayın net bir şekilde izleneceği merkezlerde bulunan fay hatlarını değerlendiriyorum. Tokat yakınlarındaki fay hattının kırılacağı neticesine ulaşarak, bu bölgede bir depremin meydana geleceği tahmininde bulundum. Tabii ki gönlüm, burada meydana gelecek depremin olmamasından yana. Ancak bu kaçınılmaz. Yüzde 60 ile 85 arasında bu bölgede deprem olmasını bekliyorum” demişti.

Prof. Yıldırım, güneş tutulmasının yaşanacağı tarihten sonraki 10 günlük sürenin çok önemli olduğunu söyleyerek, “Benim tahminim, 2-10 Nisan tarihleri arasında bu depremin olacağıdır. Yine tahminime göre, 4, 5 ve 6 Nisan tarihlerinde sabaha karşı bu depremin 6,5 büyüklüğünde meydana gelmesi kuvvetle muhtemeldir. Geçmişte güneş tutulmasının akabinde meydana gelen depremler, bu konuda böyle konuşmamı sağlıyor. Yetkililerin gerekli önlemleri almasını, meydana gelecek depremde can ve mal kaybının olabildiğince azaltılmasını istiyorum. Bir kişinin bile canını kurtarmak benim için büyük önem taşıyor. Bu konuyu Tokat Valiliği’ne ve ilgili yerlere ‘Gizlidir’ yazısıyla göndermiştim, ancak bunu ifşa ettiler” diye konuşmuştu.

Prof. Yıldırım o dönemde iddialarına 1999 yılında ülkede yaşanan Sakarya, Kocaeli ve Düzce depremlerinin ardından bu konuda çalışma yapmaya başladığını belirterek, “yeterli imkanının olması halinde, dünyada meydana gelebilecek depremlerin yerini, büyüklüğünü önceden belirleyebilineceğini” ifade etmişti. Yıldırım, “Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’ndeki imkânlar bende olsa, bunu çok rahat yaparım. Pakistan’da ve Elazığ’da 2004 yılında meydana gelen depremi de önceden arkadaşlarıma söylemiştim. 4-6 Mart tarihleri arasında yine bir deprem meydana gelecek. Şu anda dünyanın neresinde olacağını söyleyemiyorum, ancak bu deprem de yaşanacak” şeklinde konuşmuştu.

“O ŞARLATAN, KENDİNİ BİLMEZ İNSAN BÜTÜN VATANDAŞLARIMIZI TEDİRGİN ETMİŞTİR”

Öte yandan Reşadiye Belediye Başkanı Rafet Erdem, Prof. Dr. Mustafa Yıldırım’ın son yaptığı açıklamalara ateş püskürdü. Erdem, “O şarlatan, kendini bilmez insan, bütün vatandaşlarımızı tedirgin etmiştir. İlçelerimizde ticaret durma noktasına gelmiş, esnaf kan ağlıyor. Yatırımlar deprem olacak söylentilerinin ardından durma noktasına geldi. Şimdi de kalmış deprem olmayacak demesi onun nasıl bir insan olduğunu göstermektedir.” dedi.

Erdem, Rus ve Azeri bilim adamlarının güneş tutulmasının eğik fay hatlarını etkileyebileceği yönündeki açıklamalarının ardından Prof. Yıldırım’ın böyle bir açıklamada bulunduğunu ileri sürdü.