Profesör Işın Demirkent’in cenazesi toprağa verildi

İstanbul'da vefat eden Dünya Şirketler Grubu'nun kurucusu Nezih Demirkent'in eşi ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Işın Demirkent'in cenazesi, toprağa verildi.

Sultanahmet Camii’nde kılınan cenaze tönenine, İstanbul Valisi Muammer Güler, Yazar Yaşar Kemal, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Gazeteci Oktay Ekşi, Milli Eğitim Eski Bakanı Nevzat Ayaz, Dünya Şirketler Grubu Başkan Yardımcısı Erdem Top, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Arolat ile Demirkent’in yakınları ve sevenleri katıldı.

Törende, Demirkent’in kızı Dünya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Didem Demirkent ve torunu Feyzan Ersinan Top da hazır bulundu. Didem Demirkent ve Feyzan Ersinan Top, taziyeleri kabul etti.

Öğle namazı müteakip kılınan cenaze namazının ardından Işın Demirkent’in naaşı, Aşiyan Mezarılığı’nda toprağa verildi.

-İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ndeki tören-

Prof. Dr. Işın Demirkent için sabah saatlerinde yaklaşık 40 yıl eğitim verdiği ve öğretim üyeliğini yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde bir tören düzenlendi. Demirkent için 1 dakikalık saygı duruşuyla başlayan törende Demirkent’in torunu Feyzan Ersinan Top bir konuşma yaptı. Üzüntü içinde olduklarını belirten Top, anneannesini ‘bekleyeni’nin yanına gönderdiklerini söyledi. Bugün dedesi Nezih Demirkent için bayram olduğunu söyleyen Top ” Bugün biz onu bekleyenine gönderiyoruz. Bugün dedemin bayramı, bizim ise yasımız olacak. Muhtemelen dedem anneannemi ağzında sigarası ile bekleyecek, ‘çok beklettin’ diye çıkışacak, ama sevgiyle onu yeni yerine götürecek. Bizler artık onun sevgisinden, ilgisinden mahrumuz. Ne mutlu ki, onun yetiştirdiği öğrenciler var. Onu çok özleyeceğiz. Şimdi izninizle ağlama sırası bizde. Dedemi de anneannemi de kalbimizde, ruhumuzda büyütüp yaşatacağız.” şeklinde konuştu.

İstanbul Üniversitesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fehamettin Başar tarafından Demirkent’in özgeçmişinin okunduğu törende ayrıca İÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şafak Vural, İÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhsan Gencer ve Prof. Dr. Aldülkerim Özaydın da birer konuşma yaptı.

Tören bitiminde Işın Demirkent’in cenazesi salondan çıkarılırken, sevenleri ve öğrencileri tarafından tabutuna karanfiller atıldı.

1938 İzmir doğumlu olan Prof Dr. Işın Demirkent, 1961-1965 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Kürsüsü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. 1967’de aynı kürsüde asistan, 1972’de doktor, 1981’de doçent ve 1988’de profesör olarak görev yaptı. 1983-2001 yılları arasında Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Türk Tarih Kurumu asli üyeliği yaptı. 2001 yılından başlayarak Bizans/Doğu Roma incelemeleri, Türkiye Milli Komite Başkanlığı’nı yürüttü. Ayrıca, Haçlı Seferleri ve Latin Doğu Çalışmaları Cemiyeti (Society for the Study of the Crusades and the Latin East – SSCLE) adlı uluslararası kuruluşun üyesi olarak görev aldı. 1994 yılından itibaren İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Ortaçağ Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı yapan Prof. Dr. Işın Demirkent, Haçlı Devletleri ve Bizans İmparatorluğu tarihi konularında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi. Işın Demirkent 18 Ocak 2005’te emekli oldu.