Profesörlerden ‘sokakta ders’ eylemi

İspanyol hükümetinin eğitimde yaptığı kesintileri protesto eden üniversite hocaları Madrid'in değişik yerlerinde halka açık ders yaptı.

İspanyol hükümetinin eğitimde yaptığı kesintileri protesto eden üniversite hocaları Madrid’in değişik yerlerinde halka açık ders yaptı.

İspanya’nın en büyük üniversitesi Madrid Complutense Üniversitesi’nde 250 öğretim görevlisinin işten atılması, öğrenci harçlarına yapılan yüksek zamlar ve üniversite bütçesinden 47 milyon euroluk kesinti bu eylemin başlıca nedenlerini oluşturuyor.

‘La Complu en la calle’ (Complutense sokakta) adı verilen eylemde 129 profesör, sokaklarda, meydanlarda, kültür merkezlerinde, kafelerde ve kütüphanlerde ders yaparak devlet üniversitelerinin önemine dikkat çekmeye çalıştı.

Biyoloji, felsefe, filoloji, matematik, fizik, siyasal bilimler ve tıp başta olmak üzere hemen hemen tüm fakültelerden öğretim görevlileri eyleme iştirak etti.

Sol Meydanı’nda öğle saatlerinde derse giren İtalyan Filolojisi Bölümü Profesörü Aurora Conde Muñoz, Pier Paolo Passolini’de bağlılık ve estetik konusunu işledi.

Cihan Haber Ajansı’na konuşan Conde Muñoz, bu tip bir eylem yapma fikrinin profesör ve öğrenciler arasında yapılan görüşmeler sonucu ortaya çıktığını belirterek, “Amacımız Complutense ve diğer devlet üniversitelerin içinde bulunduğu ağır ekonomik şartları ve yapılan kesintileri protesto etmek. Aynı zaman öğretim görevlilerini de halka yaklaştırmak. Böylece profesörleri ve öğrencileri ciddi bir şekilde etkileyen ve önümüzdeki günlerde de etkilemeye devam edecek olan yeni uygulamaya barışçıl şekilde dikkat çekmek istiyoruz.” dedi.