Profösörün öldürülmesine tepkiler sürüyor

ZONGULDAK - Zonguldak Tabip Odasi ve SES Zonguldak Subesi, yaptiklari ortak basin açiklamasi ile Istanbul Üniversitesi Tip Fakültesi Gögüs Cerrahisi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Göksel Kalaycioglu'nin öldürülmesini protesto etti.

“Bu hunharca saldirinin nedeni henüz bilinmiyor. Ama hepimizin bildigi su gerçekleri bir kez daha sizlerle paylasmak isteriz; siddetin insanlik alemi için en büyük tehdit oldugu bir dönem yasiyoruz. Varolus sebebi, sagligin korunup gelistirilmesi olan bir meslek grubu olarak siddetin ortadan kaldirilmasi için çaba sarfediyoruz. Mesleki faaliyet alanimiz siddetten mutlak arindirilmis bir alandir. Bu yüzdendir ki binlerce yillik insanlik tarihinde hekimler ve saglikçilar her türlü siddet ortaminda dahi dokunulmazdir. Eger siddet bu dokunulmaz alana da sirayet etmisse, toplum olmanin, birlikte yasamanin en temel degerleri büyük bir tehlike altindadir. Hiçbir gerekçe siddeti hele hele saglik ortamindaki siddeti maruz kilamaz. Bu saldirilarin son kurbani degerli meslektasimiz Prof. Dr. Göksel Kalayci olmustur. Derin acimizi basta ailesi ve yakin arkadaslari olmak üzere tüm tip camiasiyla paylasiyor ve ailesine bassagligi diliyoruz.”

KESK’e bagli SES Zonguldak Sube Baskani Cengiz Soylu da, kötü saglik politikalarinin sorumlusunun kendilerinin degil siyasiler oldugunu iddia etti. Baskan Cengiz Soylu, “Toplumumuzda siddet giderek artmakta, siddet bir iletisim araci gibi algilanir hale gelmektedir. Saglikta dönüsüm adi altinda yapilan sagligin ticarilestirilmesi sonucunda halkimizin yasadigi sikintilar biz saglik emekçilerine fiili saldiri olarak yansimaktadir.” dedi.

Hastane önünde toplanan saglikçilar, açiklamanin ardindan olaysiz bir sekilde dagildi.