Programlar reyting uğruna bölündü

Reytingler konusunda inanılmaz taktikler geliştirerek(!) yasal düzenlemeleri devre dışı bırakan televizyon kanallarının son icadı; “bölünerek çoğalmak” oldu.

Çok izlenen ve yayın saati uzayan programların sonuna eklenen isimler sayesinde ilk yüz içinde aynı isimde onun üzerinde programı görmek mümkün. Bunun en son örneği geçtiğimiz pazar İbrahim Tatlıses’in sunduğu atv’deki “İbo İle Yaz Akşamları”nın tüm gün reyting sonuçlarında yaşandı. Programın sonuna ‘Merhaba’, ‘Özel’, ‘Veda’, ‘Ekstra’ ve çeşitli numaralar veren kanalın yayın denetleme birimi, “İbo İle Yaz Akşamları”nı on parçaya böldü. Bölünme sadece bu programla sınırlı değil elbette, 6 Ağustos pazar gününden bir hafta geriye doğru gidildiğinde pek çok yapımın aynı taktiği uyguladığını görmek mümkün. 5 Ağustos’ta yine aynı kanalda izleyiciyle buluşan “Oryantel Star” altı ayrı isimle çıktı izleyici karşısına. 4 Ağustos’un en fazla bölünen programı Star TV’de ekrana gelen ‘Yalancı Yarim’ oldu. Dizi üç farklı isimle reyting sıralamasında yer aldı. Show TV’nin magazin programı ‘Uçan Kuş’ 3 Ağustos’ta ilk yüzde, adı en çok yer alan yapım oldu. Program on farklı isimde yer aldı. 2 Ağustos’un galibi ise Ferhat Göçer ile Hüsnü Şenlendirici’nin sunduğu müzik eğlence programı “Sarı Sıcak.” Programın ilk yüz içindeki sayısı sekiz. 1 Ağustos’ta ilk yüzde adı en çok yer alan ‘Özel Hat’ beş farklı isimde listelerde yer aldı. Son olarak 31 Temmuz’da TGRT’nin Pembe Gözlük adlı magazin programı sekiz farklı isimle rekor kırdı.

Geçtiğimiz günlerde konu ile ilgili kalem oynatan bazı televizyon eleştirmenlerinin ortak görüşü; kanalların bir an evvel bu uygulamadan vazgeçmesi yönünde idi. Televizyonlardaki düzenlemeler konusunda tek yetkili kurum olan RTÜK’ün ise bu konuda herhangi bir çalışması bulunmazken, gözler reytingler konusundaki tek yetkili kuruluş olan AGB Nielsen’e çevrildi. Ancak şirket yetkilileri inisiyatifin televizyonlarda olduğunu ve kendilerinin sadece yayınlanan programlar üzerinden sonuçları duyurmak olduğunu söylüyor.

Televizyonların yayın planlama bölüm yetkililerinden bazıları bu konuda konuşmaktan kaçınırken, konuşanlar; tüm bu yaşananları pazarlama stratejisi olarak değerlendiriyor. Bir kanal yetkilisinin şu sözleri ise aslında tüm olan biteni özetliyor: “Dört saatlik programı bir defada gösteremeyeceklerinden parçalara bölüyorlar. Zaten süre arttıkça ortalama izleyicisi düşer. Diğer bir sebep ise her bir bölümün arasına reklam almak. Her parça yeni bir program gibi gösterilip RTÜK kuralları ihlal ediliyor. Zaten RTÜK kurallarına göre ilk reklam 9 dk. ise aralarda girenlerin süresi 7 dk. oluyor. Kanallar bu sayede girdikleri her parçada ikişer dakika kazanmış oluyor. Ayrıca AGB çalışanları da bu durumdan rahatsız. Her defasında yeni bir isim girmek zorundalar.”

Ayhan Özçelik (RTÜK Eğitim Dairesi Başkanı):

Daire Başkanı ile de görüştüm. Reytinglerle ilgili RTÜK yasalarını Anayasa Mahkemesi iptal ettiği için bu konularda herhangi bir çalışma olmadığı gibi; bir programın parçalara bölünmesiyle ilgili de herhangi bir düzenleme ve çalışma yapmıyoruz. Eğer bu yönde bir çalışma olursa kamuoyuna duyururuz.”

Suna Ayçiçek (AGB Nielsen pazarlama sorumlusu):

“Bu konuda bizim yapabileceğimiz herhangi bir şey yok. Yayınlanan programlar üzerinden sonuçları vermekle mükellefiz. Kuralları koyan RTÜK’tür. Kanalların ne şekilde reklama girecekleri bizi ilgilendirmiyor. Sonuçta hepsi müşterimiz. Aynı programı parçalara bölerek daha fazla reklam yeri açmak istiyorlar.”