Proje tuttu ilkögretimden ortaögretime geçis orani artti

BURDUR - Burdur'da, ilkögretimden okullarindan ortaögretim kurumlarina geçis orani yüzde 100'e yaklasti.

Burdur’da geçtigimiz yil verilerine göre, ilkögretim okullarindan mezun her 100 ögrenciden 10’u okula devam etmiyordu. Bu rakamin bazi illere kiyasla sevindirici boyutlarda oldugunu aktaran Burdur Valisi Can Direkçi, yeni bir kampanya baslatti. Milli Egitim Müdürlügü ile birlikte yürütülen kampanya kapsaminda her ilçede olusturulan bir heyet, ilkögretim okullarindan mezun olan ögrencilerin velileri ile tek tek görüstü.

Vali Direkçi’nin istegi ve Milli Egitim Bakanliginin ‘Haydi Kizlar Okula’ kampanyasi çerçevesinde ögrencileri gezen heyetlerin arasinda rehberlik uzmanlari da yer aldi. Ayni zamanda anket çalismasi da yapan heyet üyeleri, velileri evlerinde ziyaret ederek maddi durumlari hakkindaki bilgileri yerinde tespit etti. Çocugunu okutmak istemeyen velilerle özel olarak ilgilenen heyetler, onlari ikna etmek için çaba harcadi. Okumanin faydalarini anlatan heyetler, yüzde 10’luk rakamin sifirlanmasi için çalisti. Çalismalar sayesinde bir çok veli, çocugunun egitimini devam ettirme karari aldi. Geçtigimiz yil erkeklerin orta ögretim kurumlarina geçme oraninin yüzde 93, kizlarda ise 87 olarak gerçeklestigini aktaran Il Milli Egitim Müdürü Recep Yigit, bu yil rakamlarin daha da yükseldigini bildirdi.

Erkeklerde yüzde 2, kizlarda ise 3’lük artis oldugunu kaydeden Yigit, “Burdur, egitimde iyi bir yükselis çizgisi yakaladi. Birçok proje ile ÖSS ve OKS’deki basarimizi arttirdik. Valimiz Can Direkçi önderliginde yürüttügümüz projeler bu yil da devam edecek.” diye konustu.

Vali Direkçi ise kalkinmanin ve çagdas hayat standartlarini yakalamanin en önemli göstergelerinden birinin egitim oldugunu söyledi. Egitim seviyesini yükseltmeyi temel görevler arasinda gördüklerini aktaran Direkçi, “Dünyadaki egitim standartlarinin arkasinda kalan ülkeler, geri kalmaya mahkumdur. Bu anlayisla Milli Egitim Bakanligini tarafindan baslatilan projelere uymaya çalisiyoruz. Burdur’da ilkögretimden ortaögretime geçis yüzde yüz olana kadar ciddi çalismalar yapmaya devam edecegiz.” dedi.

Direkçi, maddi durumu yetersiz oldugundan çocugunu okutamayan ailelere valilik, kaymakamliklar, sosyal yardimlasma ve dayanisma vakiflari ile sivil toplum örgütleri tarafindan destek verilecegini ifade etti.