Projeler bitince 1 milyon gence iş imkanı doğacak

Milletvekili Kiler: GAP'ta sulama projelerinin tamamlanması ile 1 milyon gence iş imkanı doğacak

Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Alt Komisyonu Başkanı Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, GAP’ta yalnızca sulama projelerinin tamamlanması halinde 1 milyon gence iş imkanı doğacağını, bunun da son günlerde etkisi derinden yaşanan terörü bitirme noktasında çok büyük bir etken olacağını kaydetti.
Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) KİT Komisyonu üyeleri, GAP Projesi’nin durumunu Şanlıurfa’da masaya yatırdı. El-Ruha Oteli’nde düzenlen ve 24 milletvekili ile birlikte toplam 35 komisyon üyesinin katıldığı toplantıda konuşan KİT GAP Alt Komisyonu Başkanı Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, “GAP’ta yalnızca sulama proleri tamamlanırsa 1 milyon gence iş imkanı doğacak bu da son günlerde etkisini derinden yaşadığımız terörü bitirme noktasında çok büyük bir etken olacaktır”dedi.

Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, Başkan Yardımcısı Dr.Ferhat Şelli’nin yanı sıra GAP İdaresi Başkanlığı’nın bütün koordinatör ve uzmanlarının da katıldığı geniş kapsamlı toplantıda, önce projenin mevcut durumu anlatıldı. Daha sonra Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül, projeni durumunu değerlendirdi.

GAP’ın Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olduğunu belirten Özgül, projenin Türkiye için büyük önem taşıdığını vurguladı. GAP’ta bugüne kadar fiziki gerçekleşmenin yüzde 54’ü bulduğunu aktaran Özgül, 32 milyar dolara bitirilmesi planlanan projede, bugüne kadar 18 milyar dolar harcama yapıldığını aktardı. Proje kapsamında Fırat nehri üzerindeki elektrik santrallerinin büyük bölümünün tamamlandığını, Dicle Nehri’ndekilerde ise eksikler bulunduğunu aktaran Özgül, Dicle Nehri üzerinde bulunan Ilısu Barajı’nın önemli olduğunu ve ilk etapta bunun bitirilmesinin planlandığını dile getirdi. Diğer alanlardaki başarıların aksine projenin sulama yatırımı konusunda istenilen seviyede bulunmadığını hatırlatan Özgül, bu şekilde devam edilmesi durumunda da sulama yatırımlarının 2010 yılında tamamen bitirilmesinin zor olduğunu anlattı.

GAP, BÖLGEYİ ORTADOĞU’NUN BİTKİSEL ÜRETİM AMBARI YAPACAK

Özgül, projenin kalan kısımlarının bir an önce bitirilmesi amacıyla alternatif finans kaynakları bulunması yönünde çalışmalar yaptıklarını belirterek, projenin uygulandığı bölgenin hem nüfus hem de yüzölçömü açısından ülkenin yüzde 10’una tekabül ettiğini söyledi.

Türkiye’deki sulanabilir alanların yüzde 20’sinin bölgede bulunduğuna dikkat çeken Özgül, ”Bu da Türkiye’deki en önemli su kaynaklarının bölgemizde bulunduğunun gösteriyor.GAP tamamlandığında, bölge bitkisel üretim açısından hem ülkemizin hem de Ortadoğu’nun tarım ambarı olacaktır. Ayrıca, Proje tamamlandığında 3 milyon 800 bin kişiye istihdam sağlayacaktır” dedi

GAP ÖZELLEŞTİRME GELİRLERİNDEN PAY İSTİYOR

Başbakanlık GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Muammer Yaşar Özgül’ün, komisyon üyelerini proje ile alakalı bilgilendirmesinin ardından gazetecilere açıklamada bulunan KİT GAP Alt Komisyonu Başkanı Bitlis Milletvekili Vahit Kiler de mevcut kaynaklarla projenin bitirilmesinin zorluğuna işaret etti.

GAP’ın sulama, enerji, sosyo kültürel ve sağlık gibi alanlarda bölgeye büyük katkıları olduğunu hatırlatan Kiler, şöyle dedi:

“Ancak, bunun yanında bir gerçek de var. Her ne kadar biz genel bütçeden pay ayırsak da ayıracağımız pay hükümetin maksimum yüzde 7’leri bulacaktır. Tabii ülkenin bir gerçeği var. Bununla da sulama projelerini kısa sürede bitirebilmemiz mümkün değil. Şu bir gerçek, bölgeye GAP’ın sağlık eğitim ve kültürel anlamda katkısı olacaksa en büyük etkisi işsizlik anlamında olacak. Sulama projesi bittiği zaman 1 milyon kişiye iş imkanı sağlayacaktır.Yani işsizlik anlamında büyük etkisi olacaktır.Bu anlamda da işsizliğin getirmiş olduğu terör etkisini yok etmiş olacaktır.Bölgeye baktığımızda bu bizim için her şeyden önemlidir.”

Komisyondaki görüşmeler çerçevesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a ve Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’dan 2006, 2007 ve 2008 yılı özelleştirme gelirlerinden bir bölümünün GAP’a aktarılmasını isteyeceklerini belirten Kiler, bu gelirin yalnızca sulama projesinde kullanılması durumunda iki yılda sulama projelerinin tamamlanacağını düşünüyor. Sulama projelerinin bitmesiyle de 1 milyon gence iş imkanı sağlanacağının altını çizen Kiler, “Bu da son zamanlarda cereyen eden ve etkisini derinden yaşadığımız terörü bitirme noktasında çok büyük bir etken olacağı inancını taşıyorum” yorumunu yaptı.