Protein zengini 10 etkili besin

Proteinin insan sağlığı açısından önemi asla geri plana atılamaz.

Bu makalede içerisinde protein yönünden zengin olan besin gruplarını sizlere toparlamak istedik. Her insanın proteine ihtiyacı vardır. Temel bir besin kaynağımız olan proteinler diyet yapan kişilerde biraz daha ön plana çıkmıştır. Proteinin vücutta sağladığı pek çok avantaj vardır bunun içinde sağlıklı bir insanın günlük olarak alması gereken protein miktarı vardır. Bu protein miktarı ise kilo başına 0,8 gram şeklinde belirlenmiştir. Ancak bu oranın aynı zamanda insanın fiziksel aktivitesine göre de değişkenlik gösterdiğini söylemek gerekir. Spor yapan kişilerin ise kilo başına günlük 1,5-2 gr protein tüketmeleri gerekir. Uzmanların yapmış oldukları araştırmalar bize gösteriyor ki proteinler kilo vermeye yardımcı oluyor bu nedenle de diyet halindeki kişilerin protein yönünden beslenmelerine çok dikkat etmeleri gerekir. Protein almanın en basit ve kolay yolu protein bakımından zengin olan yiyecekleri tercih etmektir. Peki, protein bakımından zengin olan yiyecekler hangileri.

Yüksek Proteinli Besinler

Tavuğun protein bakımından yüksek bir besingrubu olduğunu söylemek mümkün. Dolayısıyla tavuğun göğsünün yağsız olması aynı zamanda da sağlıklı protein alınmasına neden olacaktır. Oran açısından konuşacak olursak 85 gramlık bir kızartılmış tavuk göğsünde yaklaşık olarak 27 gram protein vardır. Protein diyeti yapmak isteyenlerin bol tavuk yemeleri tavsiye edilir. Pastörize tavuklar için konuşacak olursak içeriğinde yüksek miktarda antioksidan ve de omega 3 mevcuttur bu yüzden de ciddi bir besin kaynağı olarak bilinmektedir.

1.Hindi Göğsü

Yağsız bir protein kaynağı arıyorsanız hindi göğsünü tavsiye edebiliriz. Çünkü hindi kanatlılar arasında en az yağa sahiptir. 85 gram bir kızartılmış hindi göğsü içerisinde 24 gram protein vardır. İçeriğindeki B6 vitamini, fosfor ve çinko nedeniyle tam bir zengin besin kaynağı olarak bilinmektedir. Hindi göğsü ayrıca mutluluk hormonu olarak bilinen seratonin sentezine de yardımcı olacaktır. 

2.Yumurta Akı

Yumurtanın faydalarını saymakla bitiremeyin ancak kaliteli bir protein aranıyorsa yumurtada ciddi anlamda mevcuttur. Yumurta aminoasit çeşitlerini de içermekte. Yumurtanın sarısında bir çok vitamin, mineral ve antioksidan bulunmaktadır. Yumurtanın akı da % 60 oranında protein içermektedir.243 gram yumurta akı 26 gram protein sağlar. Yumurtanın akının çoğu su ve proteinlerden oluşur. 

3.Kurutulmuş Balık

Daha önce kurutulmuş balık yememiş iseniz aslında çok önemli bir lezzeti de kaçırmış olduğunuzu söyleyebiliriz. Özellikle atıştırmalık konusunda iyi bir seçenek olabilecektir. İçeriğinde yüksek protein bulunur. Düşük bir yağ oranı olmasını istiyorsanız o zaman mezgit, halibut, morina balıklarını tercih etmeniz gerekiyor.  28 Gram kurutulmuş balığın içinde 18 gram protein mevcuttur. Balığın çok önemli faydaları vardır. Örneğin B12 vitamini bakımından zengindir. Bu da insanın hafızasını güçlendirmede oldukça etkili bir yöntemdir. Balık potasyum, magnezyum, selenyum bakımından da zengindir.

4.Karides

Diyet yapanların tercih etmesi gereken besin gruplarından bir tanesi de karides’tir. Yalnızca protein değerinin yüksek olması değil aynı zamanda içeriğinde yağında az olması sağlıklı olduğunu göstermektedir. Karides’in 85 gramında 17 gram protein mevcuttur. Bunun yanı sıra vitamin bakımından da oldukça zengindir.

5.Ton Balığı

Saf protein tüketmek isteyenler için ton balığını önerebilirim. İçeriğindeki kalori miktarı düşüktür. Bir konserve ton balığının içerisinde yaklaşık olarak 20 gram protein mevcuttur. İyi bir B vitamini kaynağı olarak da bilinir. İçeriğinde magnezyum, fosfor ve potasyum mevcuttur. Ton balığının özelliklerinden birisi içerisinde civa olmasıdır. Ancak yüksek oranda bulunan selenyum civanın olumsuz etkisinden korumaktadır. Sağlıklı kalmak istiyorsanız en az haftada bir kez de olsa ton balığı tüketmenizi öneriyorum. Özellikle de gebelik döneminde ve emziren annelerin ton balığı tüketmeleri önemlidir. fakat annelerin taze ton balığı tüketmeleri faydalı olacaktır.

6.Halibut Balığı

Protein kaynaklarını saymakla bitiremiyoruz halibut balığını da bu grupta gösterebiliriz. Balığın yarım filetosu içerisinde 42 gram protein mevcuttur. Bu da yüksek miktarda protein almanız anlamına gelecektir. Bunun yanı sıra içeriğindeki omega-3 nedeniyle de sağlıklı besin grupları arasında gösterilir. Halibut ciddi bir mineral ve vitamin deposudur. Özellikle B3,B6,B12 yönünden zengindir. Halibut balığının içerisinde civa oranı yüksektir bu nedenle de ton balığı gibi sık yenmemesi gereklidir.

7.Tilapya

Balıkların insan sağlığına faydalarını bahsetmeye devam ediyoruz. Bu anlamda tilapya balığının faydalarından da bahsetmek gerekir. Beyaz etli bir tatlı su balığıdır bu da onun protein bakımından zengin olmasına olanak sağlamıştır. İçerisinde yağ ve kalori oldukça düşüktür. 85 gram Tilapyada 20 gram protein mevcuttur. Tilapya balığı günümüzde tartışılıyor bunun nedeni ise içerisindeki omega-6 ve omega-3 oranının yüksek olması.

8.Morina Balığı

Pullu olan morina balığının 85 gramında 20 gram protein mevcuttur. Vitamin açısından oldukça zengindir. Kalp sağlığınız içinde faydalı olduğundan sık tüketilmesi önemlidir. Morina balığı içerisinde selenyum, magnezyum, potasyum ve fosfor bulunmaktadır.

9.Mezgit

Son olarak bahsetmek istediğimiz balık ise mezgit. Mezgit tatlı bir balıktır 85 gramında 20 gram protein mevcuttur. Mezgit’te omega-3 bakımından zengin ve B12 vitamini içermektedir.  Mezgit’in içerisinde az miktarda civa bulunmaktadır.

10.Bitkisel Besinler

Bazı insanların kırmızı ve beyaz et yemediklerini biliyoruz. Bunun içinde onların hayvansal gıdalardan protein almaları mümkün değildir ancak proteinler yalnızca hayvansal gıdalarda yoktur. Bitkilerden de protein alınabilmektedir. Bitkiler arasında protein deposu olarak bilinen en zenginleri soyaürünleri, baklagiller, fasulye, bazı yemişler ve tahıllar bitkisel protein bakımından zengin gıdalar arasındadır.

Kas yapısını desteklemesi adına protein destekli besinleri paylaştık. İyi bir vücut için protein ağırlıklı beslenmenin yanı sıra mutlaka vücut geliştiren ağırlık çalışmaları da uygulanmalıdır. Bu egzersizler kasları zorlayarak büyümesini sağlayacak, bunu da protein destekli besinlerden aldığı yardımla yapacaktır. Kas yapısının büyümesini sağlayan antrenmanların tümüne ise buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç olarak sadece egzersiz veya sadece beslenme ile en iyi sonucu almanız mümkün değildir. Beslenme ve egzersizi birbiriyle entegre şekilde uygularsanız en iyi sonuca daha kısa zamanda ulaşmanız daha kolay olacaktır.