Protesto korkusu Rice’a cami ziyaretini iptal ettirdi

Rice'ın, İngiltere'nin Blackburn ve Liverpool şehirlerine yapacağı ziyaret sırasında İngiltere Dışişeleri Bakanı Jack Straw'un seçim bölgesi olan Blackburn'daki camiiye yapmayı planladığı ziyaret iptal edildi.

Bu çerçevede Straw’un seçim bölgesi olan Blackburn’u da ziyaret edecek olan Rice, burada bulunan “Blackburn Camii”ye yapması planlanan ziyaret, İngiliz Müslümanların protesto gösterisi düzenleyecekleri haberleri üzerine iptal ettirildi.

Blackburn Cami görevlisi İbrahim Masters, “Rice’in ziyaret kararının ardından camii yetkilileri ile “Savaşı Durdurma Koalisyonu” üyeleri arasında yapılan görüşmelerde, Rice’in protesto edilmesi kararı alındı. Daha sonra Rice’ın ziyareti iptal ettirildi.”dedi.

Büyük hayal kırıklığı yaşadığını belirten İbrahim Masters, “Aynı zamanda çok öfkeliyim. Bir daha böyle bir fırsatı yakalayamayacağız. İslam’ın menfaatleri uğruna bu fırsatı kullanmalıydık. Bu tür ziyaretler çok önemli. Bu ziyaretle birlikte gayrimüslimlerden hiçbir şey saklamadığımızı ve korkulacak hiç birşey yapmadığımızı göstermeliydik.” diye konuştu.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise, “Maalesef Blackburn’de yapacağımız cami ziyareti iptal edildi. Yine de Müslüman liderlerle görüşmelerimiz olabilir.”dedi.

Öte yandan cami ziyaretini iptal eden Rice, protesto edileceği haberleri gelmesine rağmen Pleckgate lisesine yapmayı planladığı ziyareti iptal etmedi.