Protesto yürüyüse polis müdahale etti

Hakkari Semdinli'de yasanan olaylari protesto etmek amaciyla Gazi Mahallesi'nde yasadisi gösteri yapan grup polis ekipleri ile çatisti.

Ara sokaklara kaçan ve zaman zaman polise tas atarak karsilik veren gruptan bazi kisiler yakalanarak gözaltina alindi. Polis panzerine atilan molotof kokteyllerinden bir tanesi park halindeki otomobile isabet etti. Araç sahibi yanan araci için evinin penceresinden gözyasi döktü.
Gazi Mahallesi’ndeki Cemevi önünde toplanan yaklasik 200 kisilik grup, “Halklarin katili devlet Semdinli’de isbasinda” yazili pankart açarak Ismetpasa Caddesi üzerinde yürümeye basladi. Semdinli’de yasanan olaylari protesto eden grup sloganlar esliginde Fevzi Çakmak caddesi üzerine çikti. Burada basin açiklamasi yapan grubun dagilimi sirasinda grupta bulunan bazi kisiler polis ekiplerine tas yagdirdi.

Polisin gaz bombasi atarak karsilik verdigi olaylarda göstericiler, basin mensuplari ve mahalle halki atilan gazdan olumsuz etkilendi. Küçük gruplar halinde ara sokaklara kaçarak izlerini kaybettirmeye çalisan grupla polis ekipleri arasinda kovalamaca yasandi.

Polise molotof kokteyli ve taslarla saldiran grup daha sonra yollardaki çöp konteynerlarini devirerek atese verdi. Yürüyerek Cemevine gelen gurup üyelerinden yüzleri maskeli bazi kisiler Cemevinin hemen önündeki MOBESE cihazini da kirmaya çalisti. Mobese Kamerasini kiramayan eylemciler yollara molotof atmaya devam etti ve lastik yakarak yolu kesti. Yolu kapatan eylemciler geçmek isteyen araçlarin yola girmelerini engelleyerek geri çevirdi.

Molotof kokteyli atarak yolu kesen guruba polis gaz bombasi atarak tekrar müdahale etti. Müdahalenin ardindan Gazi Mahallesi ara sokaklarina kaçan göstericiler ile polis arasinda çatismalar meydana geldi. Bazi göstericiler polis panzerine molotof kokteyli atti. Panzere atilan molotof kokteyllerinden biri park halindeki otomobile isabet etti. Alev alev yanan otomobili polis panzeri söndürdü. Yanan otomobil sahibi pencerede yanan araci için gözyasi döktü.

Atilan gaz bombasindan etkilendigi tahmin edilen küçük bir kiz çocugu babasinin sirtinda Özel Gazi Hastanesi Acil Servisi’ne getirildi. Ismi ögrenilemeyen çocuk tedavi altina alindi. Gazideki gerginlik yasadisi gruplarin ve polislerin bekleyisi ile devam ediyor.