Protestocu hayvanseverler belediyeyi bastı

Beykoz Çavuşbaşı Beldesi'nde ortaya çıkan köpek katliamı ile ilgili sorumlu henüz bulunamadı.

Belediye binasını basan bir gurup hayvan sever ise belediye başkanını katliam yapmakla suçladı.
Çavuşbaşı İlçesi’nde ortaya çıkan onlarca sokak köpeğinin itlaf edilmesinin sorumlusu henüz bulunamadı. Çavuşbaşı Belediyesi’ne yaklaşık 500 metre yakınındaki belediyenin malzeme parkının içersinde önceki gün yapılan kazı sırasında aralarında yavruların da bulunduğu 16 sokak köpeğinin ölüsü bulunmuştu. Kazılan alanda öldürüldükten sonra poşete konulmuş yüzlerce köpeğin bulunduğu iddia ediliyor.

Çavuşbaşı Belediye Başkanı Hanefi Dilmaç, yaşanan katliamla ilgili basın açıklaması yaptı. İlçesinin bu gibi şova açık konu ile gündeme gelmesini üzüntüyle karşıladıklarını belirten Dilmaç, “Biz belediye olarak, birkaç ay önce yaşanan kuş gribi vakası nedeniyle ilgili ilçe tarım müdürlüğü ile tespit ettiğimiz kanuni gömü yer belirledik. Karadeniz Caddesi üzerinde böyle bir yerimiz varken neden böyle bir şeye kalkışalım ki. Bu kazı çalışmanın yapıldığı bölge daha önceden hayvan pazarıydı. Burada zamanla gömüler yapılmış.” dedi.

İtlafın kimler tarafından yapılmış olabileceği sorusuna ise Dilmaç, “Dünden itibaren idari olarak araştırma yapıyoruz. Ayrıca, Cumhuriyet Savcılığımız bununla ilgili tahkikat başlattı. Konu yargıya intikal etti. Bundan sonra aslında fazla konuşmamız doğru olmaz.” dedi.

Çavuşbaşı Belediyesi’nin dar imkanları olmasına rağmen veteriner hizmetleri verdiklerini de kaydeden Hanefi Dilmaç, “Bölgede bu konuda en hassas olan belediyle başkanının ben oluğuma inanıyorum çünkü halen ailesi çiftçilikle geçinen bir ailenin çocuğuyum. Bahçemde hayvanlarım var ve bu hayvanlarla nasıl ilgilendiğimi gelip görebilirsiniz.” dedi. Dilmaç, 2 zabıta memuru ile hizmetleri yürütmeye çalıştıklarını da kaydetti.

Basın toplantısı sonrası hasta ziyaretine gitmesi gerektiğini belirterek dışarı çıkan Hanefi Dilmaç, aracına bindiğinde bir gurup hayvansever ile karşılaştı. Olayı duyduktan sonra belediyeye gelen Dağa ve Sokak Hayvanlarını Yaşatma Derneği Başkanı Süsen Erkuş ve 4 arkadaşı, görevliler tarafından belediye binasına alınmadı. Bir anda Başkan Dilmaç’ı karşılarında gören hayvanseverler Dilmaç’ın makam otomobiline saldırarak, “Bir açıklama da bize yapın. Sizin bu yaptığınız cinayettir. Burası hukuk devletidir, böyle bir katliam yapamazsınız. Her taraf hayvan cesedi ile dolu.” diye bağırmaya başladı.

Yaşanan bu gelişme üzerine otomobilinden inen Hanefi Dilmaç, hayvanseverler ile konuşmak istedi. Gerekli açıklamayı basına yaptıklarını belirten Dilmaç, hayvanseverlerin yoğun tepkisi nedeniyle açıklamasını yapamadan otomobiline bildi. Bu sırada, başkana tepki gösterilmesine sinirlenen belediye çalışanları ile hayvanseverler arasında kısa süreli tartışma çıktı. Bunun üzerine olay yerine jandarma çağrıldı. Ancak, gerginlik jandarmanın müdahale etmesine gerek kalmadan sona erdi.

Arkadaşları ile birlikte gömülerin yapıldığı alana giden Süsen Erkuş burada yaptığı açıklamada, “Biz yasalara saygılı insanız. Karşımızda da yaslara saygılı yerel yönetim görmek istiyoruz. Burası belediyenin katliam alanıdır. Hepsi ortada. Medeni Türkiye’de yaşadığımızı iddia ediyoruz. Daha önceden köpekleri diri diri yaktık gömdük o yetmedi köpeklere tecavüz edildi ve onlar da diri diri toprağa gömüldü. Dün de Selimpaşa’da başka bir hayvan katliamı çıktı, şimdi de burada. Burada neyin açıklaması yapılıyor, poşetler dolusu hayvan cesetleri var. Eğer iyi niyetli bir belediye başkanıysa derdi ki ‘Arkadaşlar sizinle birlikte yasal yoldan yürüyelim, faillerini birlikte bulalım’ derdi. Diyemedi çünkü, sorumlusu kendisidir, emri veren kendisidir. Seçilmiş bir yerel yönetici hukuk dışı davranıyorsa, bizler de kamu adına buradayız. Ben, vatandaş olarak yarın böyle bir durumda belediye başkanını öldürsem arkamda kim olacak.” dedi.

Hayvanseverler yaptıkları açıklamadan sonra, bu işin sorumlularının bulunması için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek Çavuşbaşı’ndan ayrıldı.