Protestocular Beyrut’ta Danimarka Büyükelçiliği’ni ateşe verdi

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki Danimarka Büyükelçiliği, Hz. Peygamber'i tasvir eden karikatürlerin yayınlanmasını protesto eden yüzlerce kişi tarafından ateşe verildi.

Yaklaşık 20 bin kişi oldukları belirtilen göstericilerin üzerine polis göz yaşartıcı gaz sıktı. Kalabalıktan bazıları gaz nedeniyle bayıldı. Yetkililer, büyükelçiliğin tahliye edildiğini kaydetti.
Bölgeden alınan bilgilere göre, gösteri yapılacağını haber alan Danimarka Büyükelçiliği çalışanları ve diplomatik yetkililer dün akşam Danimarka’ya döndü. Bu yüzden gösteri sırasında binada elçilik çalışanı bulunmadığı bildirildi. Gösteri sırasında bazı din adamlarının kızgın protestocuları yatıştırmaya çalıştığı gözlendi.
Gösteriyi düzenleyenlerden İslami Cemaat partisi siyasi kanat Başkanı Asad Harmuş, bütün göstericilerden olay yerini terketmelerini istedi. Gösteriyi düzenleme maksatlarının Danimarka’ya karşı bir kızgınlık mesajı göndermek olduğunu ifade eden Harmuş, insanlara ve binalara zarar vermek istemediklerini ancak, gösteriye dışardan karışanlar olduğunu belirtti. Harmuş, “Danimarka en başta karikatürlere karşı üzüntüsünü dile getirseydi ve ciddi bir şekilde özür dileyeseydi ne gösteri ne de bu olaylar olmazdı.” diye konuştu.
Görgü tanıkları da protesto gösterisini bu kadar büyümesinden duydukları üzüntüyü dile getirerek, gösterinin kışkırtıldığını ifade etti. Gösteriye katılan İkbal Murat Doğan adlı Lübnanlı avukat, ailesiyle birlikte bu gösteriye katıldığını ve amaçlarının Hz. Muhammed’e sahip çıkmak olduğunu dile getirdi. Bazı göstericilerin hedefinin sadece zarar vermek olduğunu ifade eden Doğan, bu kişilerin Müslüman ile Hristiyanlar arasında kavga çıkmasını istediklerini belirtti.
Olaylarda yaralanan muhabir Mervan Tahtah da göstericilerin polise karşı olayları başlattığını ve polisin mecburen kendini savunmaya çalıştığını belirtti.
Lübnan eski miletvekili Fares Said ise “hastanelerden aldığımız bilgilere göre yaralanan göstericilerin çoğu Lübnanlı değildi. Bunlar yabancı kimliğe sahip insanlar. Belli ki bazıları Lübnan’daki yeni demokrasiyi beğenmiyor. Lübnan içinde olaylar çıkarmaya çalışıyorlar.” açıklamasını yaptı.
Bu arada gösteride şiddet kullanılmasını kınayan Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora’nın olaylarla ilgili durum değerlendirmesi yapmak üzere saat 19.00’da kabine üyelerini toplantıya çağırdığı bildirildi.