Provokasyon sürüyor dikkat!

Diyarbakır iki gündür, terör örgütünün provokasyonuna sahne oluyor.

Fitne tohumunu ekmeye çalışıyor. Olan yatırım peşinde koşan şehrin huzuruna, imajına oluyor. En büyük zararı yine masum bölge halkı görüyor.

Muş’ta öldürülen 14 teröristten 4’ünün Diyarbakır’a getirilmesini fırsat bilen eli kanlı örgüt, yeni bir provokasyon denemesi yaptı: Roj TV, internet ve kulaktan kulağa yayılan fısıltılar yoluyla eylem çağrısı yaptı. Önceki gün Diyarbakır halkı yine terör örgütünün baskısına boyun eğmedi. Şehrin büyük bölümü normal hayatını sürdürdü. Mezarlığa gelenlerin, cadde ve sokaklarda terör estirenlerin sayısı bir türlü artmadı. 300-500 kişilik gruplar, 5-10 bin olmadı. Bu durum terörist cenazeleri üzerinden rant elde etmek isteyen PKKlıları zıvanadan çıkardı. Yüzleri maskeli kişiler, çocukları provoke ederek adeta şehirden intikam aldı.

Önceki gün iş dünyasının bölgedeki bir temsilcisi, terör estirenlere cesurca tepki gösterdi: Bunları yapanlar insan olamaz. Dün de bölge milletvekilleri, iş dünyasını temsil eden dernekler, diğer sivil toplum örgütleri, gelişmeleri kınadı. Sağduyuyu temsil edenler artık daha yüksek bir sesle duruşunu gösteriyor. Aslında Güneydoğu’dan her ne kadar iki gündür yürekleri yakan fotoğraflar servis edilse de gerçek Diyarbakır bu değil. Daha önce yaşadığı baskı ve tehditler nedeniyle kendisini gösteremeyen sessiz çoğunluk var aslında bölgede. Memleketini en az İstanbullu kadar seven, kutsalına dil uzatıldığında Anadolu ile tek vücut olan Diyarbakırlı. Türkiye onları 12 Şubat’ta gördü. Hz. Peygamber’e dil uzatan karikatürler karşısında sivil toplum öncülüğünde düzenlenen ‘Hz. Peygamberimiz’e Saygı Mitingi’ne 100 binden fazla kişi katıldı. Hiçbir siyasi söylemin slogan olarak atılmadığı mitingde, İslam’ın kaynaştırıcılığı, Anadolu’nun çimentosu olduğu vurgulandı.

Nevruz öncesi Şanlıurfa’da bir araya gelen polis müdürlerinin çifte provokasyon endişesi hafızalarda tazeliğini koruyor. Bir tarafta terör örgütünün ölüm komandoları, diğer tarafta bölgede bildiri dağıtan TİT diye ne idüğü belirsiz bir örgüt. Provokasyonun birinci hamlesi sağduyulu Diyarbakır halkı sayesinde yarım kaldı. Aynı sağduyu bölgede olağan üstü hale neden olabilecek yeni provokasyonlara karşı da dim dik durmalı.