Provokatörler Batman’da sahnede

Diyarbakır'da 4 teröristin cenaze töreninin ardından başlayan eylemler Batman'a sıçradı. Olaylarda 12 kişi yaralandı 15 kişi gözaltına alındı.

Kendilerine Demokratik Çözüm İnisiyatifi adını veren grup, Demokratik Toplum Partisi (DTP) il binası önünde ‘Dağa çıkacağız, intikamımızı alacağız’, ‘Apo bizim siyasi irademizdir’, ‘PKK nereye biz oraya’ şeklinde sloganlar atarak yürüyüşe geçti. AK Parti Batman il binasına gelmek isteyen ve çoğunluğunu çocukların oluşturduğu gruba polis müdahale etti. Polis, göstericileri havaya ateş açarak durdurmaya çalıştı. Göstericiler Diyarbakır Caddesi’ndeki Bank Asya Şubesi ile Devlet Demir Yolları’na (DDY) ait kulübeye molotofkokteylleri attı. Alevlerin kısa sürede yayılmasıyla çıkan yangın sonucu Bank Asya Şubesi ile DDY kulübesi kısa sürede tamamen yandı. Bank Asya binasında büyük maddi hasar oluştu. Gruptan bazı kişiler de Cumhuriyet Caddesi’ndeki Hamidiler İş Merkezi’nin 3. katında bulunan MHP İl Başkanlığı binasına girdi. Grup, binadaki eşyaları pencereden aşağıya attıktan sonra caddede yaktı. Bu arada, yürüyüş sırasında camları kırılan işyeri sahipleri ile göstericiler arasında kavga çıktı. Bazı göstericilerle esnaflar yumruk yumruğa kavga etti. Polis ve jandarma ekiplerinin müdahalesi sonrası göstericiler ara sokaklara kaçtı. Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, polis ve göstericilerin bulunduğu yerin ortasına gelerek Emniyet Müdürü Arif Öksüz ile görüştü. Kalkan, polis aracının megafonuyla daha sonra da göstericilere seslenerek, eylemlerine son vermelerini istedi. Bu konuşma üzerine göstericiler çeşitli sloganlar atarak mahalle aralarına dağıldı.

Bu arada Diyarbakır Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü önceki gece aralarında çocukların da bulunduğu kalabalığı kışkırtan provokatörlere operasyon düzenledi. 5 adrese düzenlenen operasyonda 8 provokatör gözaltına alındı, TEM polisinin operasyonlarında çok sayıda örgütsel doküman ele geçirildiği belirtiliyor.