Provokatörler Semdinli’de sahnede

HAKKARI - Semdinli'de önceki aksam PKK eylemcisi oldugu gerekçesiyle 15 yil hapis yatan Seferi Yilmaz'a ait kitabevinde meydana gelen patlamanin ardindan olaylar provokatörlerce tirmandiriliyor.

Göstericiler, olay yerindeki elektrik direkleri ve tellerini sökerek yol ortasinda barikat kurdu. Polis kontrol noktasini atese veren göstericiler ilçenin bazi yerlerinde de olay çikardi. Semdinli Belediye Baskani Hursit Tekin ile Yüksekova Belediye Baskani Salih Yildiz, halkin sagduyulu davranmasi için gayret sarf etti. Cumhuriyet Caddesi’nde kalabaligin dagilmasi için bir apartmanin balkonuna çikan Yüksekova Belediye Baskani Salih Yildiz, Kürtçe yaptigi konusmada provokasyon uyarisi yapti. “Sakin olmazsaniz, hakliyken haksiz konuma düsersiniz.” diyen Yildiz, “Burada, Yüksekova çetesi ve Susurluk benzeri bir olay var. Çözüyoruz; ancak sizin sakin olmaniz lazim. Isyerlerini taslamayin.” dedi. Yildiz, 10 gün önce de ilçede benzer olaylarin yasandigini hatirlatarak, ölen 2 kisinin cenazelerinin Diyarbakir’a gönderildigini, 2 gün sonra ilçeye getirilecegini belirtti. Semdinli Belediye Baskani Hursit Tekin de konusmasinda sagduyu çagrisi yaparak, “Sagduyulu olalim. Vali Bey ile bir görüsme yaptim. Benden halki sakinlestirmemi istedi. Olay yargiya intikal etti.” ifadelerini kullandi. Tekin ve Yildiz’in konusmalarinin ardindan kalabalik dagildi. Giris-çikislarin yasak oldugu ilçede esnaf gün boyu isyerlerini açmazken, yasananlara tepki gösterdi. Vatandaslar gerginligin Semdinli’ye ve halkina zarar verdigini belirterek, son yillardaki huzur ve sükunetin bozulmamasi için çalisilmasini istedi.

Semdinli Belediye Baskani Hursit Tekin, ortada iddialarin oldugunu ve bunlarin aydinlatilmasi gerektigini belirterek, “Atilan bir el bombasi var, iddialar var. Vatandasin polise teslim ettigi zanlilar var. Bunlarin aydinlanmasi gerekir. O zaman sagduyunun hakim olacagina inaniyorum.” seklinde konustu. Tekin, önceki aksam sivil bir araçta bulunan bir uzman çavusun kalabaliga rastgele ates etmesi sonucu 5 kisinin yaralandigini ve yaralilardan birinin hayatini kaybettigini hatirlatarak, “3 aydir arka arkaya Semdinli’de benzer patlamalar oluyor. Bu patlamalari kim yapiyor? PKK mi, Hizbullah mi, baska güçler mi? Bunlarin cevaplanmasi lazim.” diye sordu. Hakkari Valisi Erdogan Gürbüz ise, saldiriyi degerlendirirken, olayin bagimsiz yargiya intikal ettigini ifade ederek, “Deliller varsa yargiya verilir. Yargiya saygiliyiz. Halkimiz sagduyulu davranmali. Bassavcimiz 20-30 kisinin ifadesini aliyor.” dedi. Edinilen bilgilere göre, gözaltina alinan ve JITEM’ci oldugu ileri sürülen kisinin olay yerinden kaçarken kendini attigi polis aracina elindeki bazi evraklarin düstügü ifade ediliyor. Umut Kitabevi’nin sahibi Sefer Yilmaz ise, bombayi atan kisiyi gördügünü, daha sonra o kisinin kaçtigini söyledi. Öte yandan Semdinli’de Milli Egitim Müdürü Kerim Mendanoglu, ilçede egitime bir gün ara verdiklerini açikladi