Psikologlar deprem danisma hatti açti

IZMIR - Türk Psikologlar Dernegi Izmir Subesi, son günlerdeki depremlerden etkilenenler için danisma hatti açti. 232-422 12 08 numarali hattin 24 saat açik oldugu, geçen cuma gününden bu yana 100 telefon geldigi kaydedildi.

Toplantida 17 Ekim ve sonrasinda yasanan depremelerde Izmir’in jeolojik ve pskolojik durumu gözden geçirildi. Toplantiya Jeofizik Mühendisleri Odasi Izmir Sube Baskani Prof. Dr. Coskun Sari, Ikinci Baskan Ersel Zafer Oral ve Türk Psikologlar Dernegi Izmir Sube Baskani Deniz Özer Eryilmaz katildi.

Prof. Dr. Sari, belediyelerde sismik arama birimi olmadigini, yerel yönetimlerin buna örem vermedigini söyledi. Sari, “Izmir’de Konak Belediyesi sismik arastirma merkezi için adim atmisti ancak cihazlari alip aga baglanarak faaliyete geçemedi. Diger ilçelerde böyle bir adim dahi atilmadi.” diye konustu.

Psikolog Eryilmaz da, normal hayata dönülmesi gerektigini belirterek, “Deprem korkusu normaldir ama devam etmemelidir. Ediyorsa bir uzmana danismalidir.” dedi.

Eryilmaz, depremden en çok çocuklarin etkilendigini belirterek, alinacak tedbirleri söyle açikladi: “Çocuklarla daha fazla zaman geçirin. Sizden ayrilmak istemeyebilirler, sik sik fiziki temasta bulunun. Bol oyun imkani hazirlayin, yasadiklarini resme dökmelerini saglayin. Sizinle ayrintili konusmasina izin verin ve mutlaka dogrulari söyleyin.”