PTT Bank işlem hacmini büyütüyor

Posta Teşkilatı (PTT) yeni yapılanmayla hizmet vermeye başlamasının ardından, bankacılık hizmetlerinde önemli miktarda işlem hacmine kavuştu.

Bunların yanı sıra her hangi bir posta işletmesinde SSK, Emekli Sandığı maaş ödemeleri, TCDD bilet satın alımının yanı sıra global hayat, sağlık ve hayat sigortası işlemlerini de yapma imkanı sağlanıyor. 2005 yılı ilk 11 aylık dönem içerisinde Malatya posta ve PTT Bank hizmetlerinde yapılan işlemler ise şöyle: Kabul edilen mektup, 1 milyon 563 bin 746, APG 51 bin 351, tebliğ evrakları 231 bin 31, dağıtılan gönderi 5 milyon 724 bin 560, koli 8 bin 120, teslim edilen koli 6 bin 5, telgraf 5 bin 4, tele-post 7 bin 623. PTT Bank kabul edilen havale 80 bin 343, ödenen havale 128 bin 583, kabul edilen posta çeki 70 bin 127, ödenen posta çeki 36 bin 334, bankacalık işlemleri 67 bin 17, GSM fatura tahsilatı 97 bin 994, telefon foturası 443 bin 472 ve tedaş faturası 227 bin 810.

Malatya PTT Başmüdürü Hüseyin Zengin, posta telgraf faaliyetleri yönüyle önceki yıllara göre bir azalış trendi görülmesine rağmen 2005 yılında bu azalışın durduğunu söyledi. Zengin, 2005 yılında kabul edilen mektup postasının bir önceki yıla göre yüzde 4.3 oranında arttığını vurguladı. Zengin, “İnternet ortamında kişilerin barkot numaralarını girerek bir gönderi nereden teslim edilmiş ise, o anda nerede olduğunu, alıcısına teslim edilip edilmediğini, her an görme imkanı sağlanmış oluyor. 2006 yılının sonuna doğru kayıtsız postalarda otomasyon sistemine alınacak. Dolayısıyla tüm gönderileri kayıt altına alarak sevkiyat sağlanmış olacak” dedi.

2005 yılında 10’u merkez, 24’ü ilçelerde olmak üzere toplam 34 noktada otomasyona açık olarak tüm bankacılık sistemleri, havale kabul, havale ödeme, çek ödeme, fatura tahsilatı ve tüm bankaların kredi kartı tahsilatı yapılabildiğini anlatan Zengin, Vakıfbank, HSBC, Yapı Kredi Bankası, Finansbank, Citibank, Denizbank, Garanti Bankası, Şekerbank, Akbank, Koçbank, TEB, Dışbank, Alternatifbank, Anadolu Finans, Asya Finans ve İşbankası kredi kartı ödemelerinin şubeleri arayıcılığıyla yapılabildiğini kaydetti.

Zengin, telekom faturalarının tahsilatlarının yanısıra, Aycell, Telsim, Türkcell, Tedaş fatura tahsilatlarını da kabul ettiklerini, vatandaşların kendi mahallelerine yakın şubelere gidip işlemlerini rahatlıkla yapabileceklerini dile getirdi. Aynı zamanda SSK ve Emekli Sandığı maaş ödemelerininde şubeler aracılığıyla yapıldığını vurgulayan Zengin, 60 yaşın üzerindeki yaşlıların, evlerinden ayrılmadan bir dilekçe ile kendi maaşlarını kapılarına kadar teslim ettiklerini belirtti. Son olarak kurulma aşamasında olan 169 alo servisi hakkında bilgiler veren Zengin, “Vatandaşımızın bu numarayı araması halinde PTT şubelerine gitmeden gönderisini, tebligatını, adresinden alıp bu şekilde sevkiyatını sağlamış olacağız. Asıl amacımız müşteri memnuniyetidir” şeklinde konuştu.