PTT bayram indirimi yaptı

PTT, birçok hizmetinde indirime gitti. Bunların başında paket ve koli taşımacılığının illere göre yerine ağırlığa göre hesaplanması geliyor.

,01 YTL ile 100 YTL arasında yapılacak havaleler için yeni bir ücret dilimi oluşturuldu. Böylece, özellikle öğrenci ve askerlere yapılan havalelerden daha az ücret alınması sağlanmış oldu. Önceki tarifeye göre; 0-250 YTL için 4,5 YTL havale ücreti alınıyordu. Yeni uygulamayla 100 YTL’ye kadar olan havalelerden 3,5 YTL havale ücreti alınacak. Böylece, havale ücreti yüzde 22 oranında azalmış olacak.

Daha öncesi ağırlık ve mesafeye bağlı olarak hesaplanan küçük paket ve koli gönderim ücretleri, artık yalnızca ağırlığa bağlı olarak belirlenecek. Yapılan uygulama değişikliği, küçük paket göndermeyi düşünen kişilere yüzde 17 ilâ yüzde 50 arasında indirim sağlanması anlamına geliyor.

PTT’nin yeni fiyatları oldukça iddialı. Bir kilogramlık küçük paket yollamak için eskiden 3,50 YTL ödenirken, yeni düzenlemeden sonra 1,75 YTL ödemek yeterli olacak. Koli sınıfına giren gönderilerde de tüketici lehine avantaj sağlandı. Bir kilograma kadar olan gönderiler yurt içinde mesafe şartı aranmaksızın 1,75 YTL karşılığında taşınacak ve eklenecek her kilogram için yalnızca 50 Yeni kuruş tahsil edilecek. Bu rakamlar, Türkiye’nin her yerinden her yerine olan taşımalarda geçerli olacak.

PTT’nin hizmet atağı, küçük paket ve koli gönderim ücretlerinde yapılan indirimle sınırlı değil. Bayramın unutulan geleneğini hatırlatmak isteyen PTT, posta kartı gönderilmesi geleneğini arttırmak için yüzde 25 oranındaki indirim kararı aldı. Bu indirim sayesinde, gönderildikten kısa süre sonra silinen bir kısa mesajın vergilendirilmiş fiyatından daha düşük bir bedel olan 30 Yeni kuruş karşılığında pul baskılı tebrik zarfı atmak ve yıllarca sonra bile hatırlanmak mümkün olacak. Büyükşehir belediyeleri dışındaki illerde Kapıdan Kapıya Teslim Servisi ücretleri yeniden değerlendirilmiş ve bir kilograma kadar gönderilerin ücretleri 7 YTL’den 5 YTL’ye indirildi.