Puslu havaya aldanmayin

HAKKARI - Erdogan, Yüksekova ve Semdinli'deki olaylarin ardindan bölgeye gitti. Ziyaret son ana kadar gizli tutuldu.

“DENGESIZLIKLERI GIDERECEGIZ”

Erdogan, Semdinli’de halka hitaben yaptigi konusmada, vatandaslarin puslu havaya aldanmamalari gerektigini vurgulayarak, “Dünyada teröre bu kadar agir bedel ödemis bir ülke yok. Etnik ve dinsel milliyetçilik olmayacak. Dengesizlikleri gidermek gayesindeyiz” dedi.

Basbakan Erdogan, özgürlükler konusundaki gelismelere dikkat

çektigi konusmada, “El ele kini nefreti ortadan kaldiralim” çagrisinda bulundu.

Basbakan Erdogan ve beraberindeki bakanlarin Semdinli’deki incelemelerinin ardindan Yüksekova’ya geçecegi bildirildi.

Basbakan Tayyip Erdogan Hakkari, Semdinli ve Yüksekova’da yasanan olaylarin ardindan ani bir kararla Hakkari’ye gitti. Erdogan’in sürpriz ziyareti bölgede herhangi bir riske karsi son ana kadar gizli tutuldu.

Basbakan Erdogan dün gece aldigi ani bir kararla saat 21.00’de Basbakanliga ait ANA Uçagi’yla Van’a hareket etti. Geceyi Van’da geçiren Erdogan bugün Hakkari, Semdinli ve Yüksekova’yi ziyaret ediyor.

Çarsamba günü Basbakanlik’taki güvenlik zirvesinin ardindan AK Parti Genel Merkezi’nde yapilan MYK toplantisinda olaylari degerlendiren Basbakan Erdogan tüm vatandaslara sagduyu çagrisi yapmisti.

Toplantida parti yöneticileri Erdogan’a “Bölgeyi ziyaret etmeniz faydali olur” önerisinde bulunmustu. Ancak Pazar günü yurt çapinda gerçeklesen olaylar Basbakanin önümüzdeki haftalar için planladigi bu geziyi erkene çekmesine neden oldu.

Iktidara geldigi günden bu yana deprem felaketinden sonra bile Hakkari’ye gitmedigi için muhalefet tarafindan elestirilen Erdogan’a son yasanan olaylarin ardindan DYP lideri Agar, Bakanlar Kurulu’nun Hakkari’de toplanmasini önermisti. Erdogan Hakkari, Yüksekova ve Semdinli’de yetkililerle görüsecek ve halka bölgede meydana gelen olaylarin açikliga kavusturulacagi güvencesi verecek. Halkin sorunlarini dinleyecek olan Basbakan, bölgedeki güvenlik güçlerinin çektigi zorluklari ve sikintilari da yerinde görecek.

ELESTIRILERE YANIT: ALISACAKLAR

Ziyaret öncesi AK Parti il baskanlarini toplayan Erdogan, “Türkiye’yi pazarliyorum” sözünü elestirenlere yanit verirken, Turgut Özal’i hatirlatti. Erdogan, Özal’in cumhurbaskanligini elestirenlere söyledigi gibi, “Alisacaklar” dedi. Elestirenlerin niyetlerinin bozuk oldugunu söyleyen Basbakan, pazarlamayi zamanla ögreneceklerini söyledi.