Putin, Wagner lideri ile görüşmüş

Rusya Devlet Başkanı Putin'in isyancı Wagner'in lideri ile görüştüğü ortaya çıktı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’in isyancı Wagner’in lideri ile görüştüğü ortaya çıktı.

Kremlin, Rusya lideri Putin’in askeri ayaklanmadan günler sonra görüştüğünü doğruladı.

Soğuk Savaş’tan bu yana Rusya’nın yaşadığı en uzun 24 saate neden olan Wagner Grubu’nun lideri Yevgeni Prigojin’i, 25 Haziran’ın ilk saatlerinden bu yana kimse görmedi.

Birliklerini Moskova önüne kadar gönderen ancak Belarus’un devreye girmesiyle geri adım atan Prigojin, son olarak Rusya’nın güneyindeki Rostov’dan ayrılırken görüntülendi.

Birkaç gün sonra Belarus lideri Lukaşenko ‘Putin’in Şefi’ lakaplı Prigojin’in ülkesinde olduğunu söyledi. Lukaşenko, geçen hafta ise Wagner’in patronunun Rusya’nın St. Petersburg kentinde olduğunu duyurdu.

Askeri ayaklanmadan bu yana sırra kadem basan 62 yaşındaki Prigojin’in eski dostu Putin’le görüştüğü yönündeki haberler, bugün Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov’a soruldu. Peskov, Vladimir Putin’in Wagner’in lideriyle ayaklanmadan günler sonra görüştüğünü doğruladı.

Gizli buluşmanın 29 Haziran tarihinde gerçekleştiği bilgisini veren Peskov, görüşmeye paralı askerler Wagner Grubu’nun komutanlarının da katıldığını aktardı.

Kremlin’in yaptığı açıklamaya göre, üç saat süren görüşmede Vladimir Putin Wagner yöneticilerinin ne olup bittiğine dair görüşlerini dinledi ve onlara Ukrayna’daki savaşta kullanmaları için daha geniş seçenekler sundu. Wagner komutanları söz konusu buluşmada Putin’e ve Rus ordusuna sadakatlerini dile getirdiler.