Putin’den Çin’e enerji çıkarması

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ekonomisinin büyümesine paralel olarak enerji ihtiyacı her geçen gün artan Çin ile enerji alanında bir dizi anlaşmalar imzalamak üzere bu ülkeye geliyor.

Rusya’nın Çin Büyükelçisi Sergey Razov, bugün Putin’in ziyareti ile ilgili düzenlediği basın toplantısında Putin’in son Çin ziyareti sırasında iki ülke arasında enerji işbirliği konusunda bazı yeni anlaşmaların imzalanacağını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2004’e oranla yüzde 37.1 artarak 2005’te 30 milyar dolara ulaştı. Razov, iki ülkenin fikir birliği içinde, ikili ticaret hacminin 2010 yılında 60 ila 80 milyar dolara yükseltilme hedefini saptadığını, “Rusya Yılı” ve “Çin Yılı”nın düzenlenmesinin bu hedefin gerçekleştirilmesi için önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Çin’in ekonomisinin hızla büyüdüğünü ve buna bağlı olarak da enerjiye yönelik ihtiyacının arttığını hatırlatan Razov, enerji alanında petrol ve doğal gaz işbirliği projelerine öncelik tanınacağını açıkladı.

RUSYA 2006’DA ÇİN’E DEMİRYOLU İLE 15 MİLYON TON HAM PETROL GÖNDERECEK

Çin’in en büyük komşusu ve önemli stratejik ortağı konumunda bulunan Rusya’nın Pekin Büyükelçisi Razov, Çin ve Rus işletmelerinin Doğu Sibirya ve Uzakdoğu’daki petrol ve doğal gaz kaynaklarını geliştirme konusundaki işbirliğinin pürüzsüz şekilde yürüttüğünü hatırlattı. Rusya’nın bu yıl içinde demiryoluyla Çin’e 15 milyon ton ham petrol sağlayacağını anlatan Razov, bunun yanı sıra Rusya’dan Çin’e uzanan petrol boru hattının döşenmesi konusunda Çin’le yapıcı görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

Razov, nükleer enerji alanındaki işbirliği ile ilgili olarak da Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletine bağlı Lianyungang kentindeki Tianwan nükleer santralinin iki ülke arasındaki nükleer enerji alanındaki en büyük işbirliği projesi olduğunu ifade etti. Razov, bu projenin gelecekteki barışçıl amaçlarla kullanılacak nükleer enerjinin temelini oluşturacağını dile getirdi. Razov, Rusya’nın Çin’in nükleer enerji santralleri projelerinde aktif bir rol oynamayı istediğini de belirtti.

ÇİN’DE 2006 RUSYA YILI

Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao (Hu Cintav)’ın Temmuz 2005’te Rusya’ya gerçekleştirdiği ziyaret sırasında Rusya Devlet Başkanı Putin’in de onayıyla, iki ülke arasındaki stratejik işbirliği ilişkilerinin ilerletilmesi için 2006 yılında Çin’de “Rusya Yılı” ve 2007 yılında da Rusya’da “Çin Yılı”nın düzenlenmesi kararlaştırılmıştı.

Büyükelçi Razov, “Rusya Yılı” ve “Çin Yılı” etkinliklerini Rusya ve Çin’in uluslararası arenadaki işbirliğinin örneği olduğunu ve iki ülkenin uluslararası sıcak konularda sağladığı eşgüdümün övülmesi gerektiğini söyledi.

Razov şöyle konuştu: “İki ülke karışık durumdaki önemli sorunlar hakkında aynı veya benzer tutum sergiledi ve eşgüdüm sağladı. Bu, bölgesel ve global barış ve istikrarın korunmasına yardımcı oldu. İki ülke, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılması, İran nükleer sorununun çözüme bağlanması, Ortadoğu sorunu ve Birleşmiş Milletler’de reform gibi konularda iyi işbirliği yaptı.”

Çin ve Rusya bu yıl çeşitli alanları kapsayan 200’den fazla etkinlik düzenleyecek ve bunların arasında Çin-Rusya Ekonomi ve Sanayi Forumu ile iki ülkenin yasama organlarının yetkililerinin katılacağı yuvarlak masa toplantısı bulunuyor.