Putin’den ilk açıklama: Bizi endişelendirecek bir şey yok

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'den ilk açıklama geldi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsveç ve Finlandiya’nın üyelik süreçlerine ilişkin konuştu.

İsveç ve Finlandiya’nın teröre verdikleri destek nedeniyle NATO’ya üye olmasına kararlı duruşuyla karşı çıkan Türkiye yapılan mutabakatta iyi sonuçlar elde etti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Finlandiya ve İsveç’in ileride NATO üyesi olmasına ilişkin açıklamada bulundu ve bu durumun kendilerini endişelendirmediğini söyledi.

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusuna Türkiye, teröre verdikleri destek nedeniyle karşı çıkmıştı. İki ülkenin İspanya’nın başkenti Madrid’de NATO zirvesinde imzaladığı mutabakatta Türkiye birçok açıdan karlı çıktı. Rusya’nın, Ukrayna’ya saldırmasıyla NATO sürecini hızlandırmak isteyen İsveç ve Finlandiya bu yolda teröre verdikleri destekten Türkiye’nin kararlı duruşu sayesinde vazgeçmek zorunda kaldı. Mutabakat sonrası Batı medyasında ‘Erdoğan’ın Zaferi’ yorumlarını yapıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan’ın ev sahipliğinde başkent Aşkabat’ta düzenlenen 6. Hazar Denizi Ülkeleri Liderler Zirvesi’nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türkiye-İsveç-Finlandiya arasındaki üçlü muhtırayı değerlendiren Putin, Rusya’nın İsveç ve Finlandiya ile sorun yaşamadığını belirterek, “Ne toprak sorunumuz ne de anlaşmazlıklarımız var. Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusunda bizi endişelendirebilecek bir şey yok.” dedi.

Öte yandan, Putin, iki ülkenin NATO’ya katılmasının tehlikeli olduğu uyarısında bulunarak, “Eskiden onlar için herhangi bir tehdit yoktu. Şimdi ise orada eğer askeri birlikler ve altyapı konuşlandırılırsa, karşılık vermek ve toprakları için buna benzer tehdit oluşturmak zorunda kalacağız. Bu bariz olan bir şey ve bunu net şekilde anlamaları gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ukrayna ile sorun yaşadıklarını belirten Putin, “Ukrayna ile durum tamamen farklıdır. Finlandiya ve İsveç’te buna benzer bir şey yok. Bu tamamen farklı bir durum. İsveç ve Finlandiya istiyorsa NATO’ya katılsınlar.” ifadelerini kullandı.

“NATO’nun Soğuk Savaş’ın kalıntısı olduğunu” belirten Putin, “NATO, ABD’ye dış siyasetinin bir enstrümanı olarak uydularını kendisinin buyruğu altında tutmak için lazımdır.” dedi.

‘DEĞİŞEN BİR ŞEY YOK’
Rusya ve Ukrayna arasında 4 aydan fazla devam eden savaşa değinen Putin, “Ukrayna’daki hedeflerimiz değişmedi. 24 Şubat sabahı halka açık şekilde tüm ülkeye ve tüm dünyaya her şeyi söyledim. Buna ekleyeceğim bir şey yok. Değişen bir şey yok.” açıklamasını yaptı.

Ukrayna’da her şeyin planladıklarına göre yürüdüğünü belirten Putin, askeri eylemlerinin sonlandırılması konusunda tarih vermek istemediğini söyledi.

Ukrayna’nın Poltava bölgesinde bulunan Kremençuk kentindeki Amstor Alışveriş Merkezi’nin vurulmasına da değinen Putin, “bunun bir terör saldırısı olmadığını ve patlamanın orada gerçekleşmediğini” savundu.

Putin, “Rus ordusu hiçbir sivil hedefi vurmuyor. Buna gerek yok. Neyin nerede bulunduğunu tespit etmek için tüm imkanlara sahibiz. Uzun menzilli yüksek hassasiyetli silahlarla hedeflere ulaşabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İNGİLTERE BAŞBAKANI’NA TEPKİ GÖSTERDİ
İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un “Rusya Devlet Başkanı kadın olsaydı, savaş olmazdı” yönündeki açıklamasını değerlendiren Putin, “eski İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher’in Falkland Adaları için Arjantin’e karşı savaş başlattığını” anımsattı.

Putin, “Bir kadın savaşı başlatma kararı aldı. Falkland Adaları nerede ve İngiltere nerede? Bunun sebebi, emperyalist hırslar ve emperyalist statünün onaylattırılmasıdır. Bu nedenle mevcut İngiltere Başbakanı’nın bugün olanlarla ilgili atıfları yanlıştır.” dedi.