Putin’e Rus Erdoğan’a Türk kefiri

"Kefir ve Beslenmedeki Önemi" konulu sempozyum, İzmir ve İstanbul'un ardından Ankara Dedeman Oteli'nde gerçekleştirildi.

4 Şubat 2006 tarihinde Ankara Dedeman Otel’de Ege Üniversitesi ve Hacettepe Üniversitesi öğretim görevlileri ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu – Marmara Araştırma Merkezi (TÜBİTAK-MAM) yetkilisinin sunumlarıyla gerçekleştirilen sempozyumda kefirin insan sağlığı üzerindeki etkileri anlatıldı.

Türkiye’de Altınkılıç Firması tarafından üretilen kefir, sindirimi kolay, serinletici, hafif alkollü, ekşi ve köpüklü bir süt ürünü. Bağışıklık sistemini güçlendiren, gastrit, reflü, ülser ve kolit gibi rahatsızlıklarda iyileştirici bir etkiye sahip olan kefir; B12, B1 ve K vitaminleri bakımından da oldukça zengin.

TÜBİTAK ve Ege Üniversitesi ile bir yıl süresince yaptıkları araştırma ve geliştirme çalışmaları sonrasında 2004 yılında kefiri Türkiye’nin bir ürünü olarak piyasaya sürdüklerini belirten Altınkılıç Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kılınç, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de düzenli bir şekilde kefir tükettiğini ifade ederek şöyle konuştu: “Putin de kefir içiyor, ama O Rus kefiri içiyor. Biz kendi Başbakanımıza Türk kefiri içirmenin gururunu yaşıyoruz.”