PZO Başkanı Köseoğlu: Ekipman desteği Polatlı için yetersiz

Ankara'nın Polatlı İlçe Ziraat Odası Başkanı (PZO) Zekai Köseoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçiye verilen makine, ekipman desteğinin Polatlı için yetersiz olduğunu söyledi.

Ankara’nın Polatlı İlçe Ziraat Odası Başkanı (PZO) Zekai Köseoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çiftçiye verilen makine, ekipman desteğinin Polatlı için yetersiz olduğunu söyledi.

        Zekai Kesoğlu, yaptığı açıklamada, Polatlı’ya 2 milyon TL’lik hibe desteği ayrıldığını belirtti. 2011 yılında Polatlı’da 400 çiftçinin ekipman desteğinden yararlandığını hatırlatan Zekai Köseoğlu, bu yıl sadece 100 çiftçinin bu destekten yararlandığını ifade etti.

        Köseoğlu, “Makine ekipman desteğinde bu yıl umduğumuzu bulamadık. 2011 yılında 400 çiftçimiz bu destekten faydalanırken bu yıl 4’te 1 azalma meydana geldi ve 100 çiftçimiz faydalandı. 120 bin nüfuslu Polatlı’da yaklaşık yüzde 80’lik kısmın geçimini tarımdan sağladığını düşünürsek bu yıl ki ekipman desteğinin az olduğu ortaya çıkar.” dedi.

        ÇİFTÇİ EN FAZLA TOPRAK FREZESİNDEN HİBE DESTEĞİ ALDI

        Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Polatlılı çiftçiye verilen makine ve ekipman desteği şöyle; “21 toprak frezesi, 18 mibzer, 14 pülverzitör, 13 pancar söküm makinesi, 12 diskli tırmık, 11 pancar söküm makinesi, 4 yem hazırlama aracı, 4 sıra arası çapa makinesi, 2 sap toplama makinesi, 3 balya makinesi, 3 çiftlik gübresi dağıtım makinesi, 2 taş toplama makinesi, 1 sap parçalama makinesi, 1 arıcılık makine ve ekipman,1 slaj makinesi, 1 süt sağım ünitesi ve soğutma tankı.”

        Öte yandan makine ve ekipman desteğinde yararlanmak isteyen çiftçilerin 26 Ağustos Pazartesi gününe kadar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’ne başvurarak hibe sözleşmelerini imzalamaları gerekiyor.