Radyasyon yararlı çıktı

Hüseyin Çiçek, geçen yıl Hantepe sahillerinde belirlenen radyasyonun, ’’Talaso Terapi’’ adı verilen ve tedavi özelliği taşıyan bir niteliğinin ortaya çıktığını bildirdi.

Çiçek, yaptığı yazılı açıklamada, geçen yıl haziran ayında, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) tarafından, Geyikli sahillerindeki radyasyon varlığına dair yapılan tespitlerin herkesi endişelendirdiğini, halkın paniğe kapıldığını anımsattı.

Bu durumun kendilerini oldukça üzdüğünü ve düşünceye sevk ettiğini anlatan Çiçek, şunları kaydetti:

’’Ancak sayın Valimiz Orhan Kırlı’nın araştırmaların ’Talaso Terapi’ye yönelik olarak sürdürülmesi yönünde verdiği talimat sonrasında ortaya çıkan yeni durum hepimizi çok sevindirdi. Sağlık Bakanlığının yaptığı incelemede Hantepe mevkindeki radyasyonun tıpta ’Talaso Terapi’ adı verilen ve tedavi özelliği taşıyan bir niteliği olduğu ortaya çıktı. Üstelik bu anlamda elde edilen değerler de tedavi amaçlı kullanılabilecek düzeyde.’’

Çiçek, açıklamasında, bölgede radyasyon varlığının ortaya çıktığı günden buyana ’’insanlar bu bölgede yüzlerce yıldır şifa buluyor’’ dediklerini hatırlatarak, şu bilgileri verdi:

’’Tetkiklerin bu noktadan başlayarak yapılması gerekirdi. Ancak Geyiklimiz bu çok değerli özelliğine rağmen bir haksızlık yaşadı. Ancak Valimiz Orhan Kırlı’nın konu hakkındaki görüş ve direktifleriyle yetkili kurumlar tarafından yapılan ciddi araştırmalar, Geyikli’yi hak ettiği yere taşıdı.

Şimdi, tüm ülkemiz ve bölgemizde yaşayan vatandaşlarımızı ve yatırımcılarımızı beldemizin bu çok özel niteliğini işlemeye davet ediyorum. Sağlık turizmi açısından ülkemizde artık yeni bir merkez var. Yetkili kurumların raporlarıyla belgelenen bu oluşumun Geyikli’de gerçekleşmiş olması bizi mutlu ettiği gibi aynı zamanda heyecanlandırdı.’’