Radyolar yeni sahiplerine teslim edildi

Uzan Grubu'ndan devrolan ve ihaleleri gerçekleştirilen Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk FM bugün yeni sahiplerine teslim edildi.

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk ve ihaleleri kazanan firma yetkililerinin de katıldığı devir teslim töreni bugün TMSF Binası Konferans Salonu’nda yapıldı.

Törende Canwest temsilcisi John Culligan’dan dört radyonun ihalesinden elde edilen toplam 60 milyon 950 bin Amerikan Doları karşılığı çeki alan Ahmet Ertürk, “Bugün iki yılı aşkın süredir TMSF tarafından yönetilen Uzan Grubu medya varlıklarına bağlı 4 radyo istasyonunun devir teslimini gerçekleştirmek için burada bulunuyoruz. Canwest; Süper FM, Metro FM, Joy FM ve Joy Türk FM için en yüksek teklifi vererek ihaleyi kazandı. 21 Eylül 2005 tarihinden bu yana devam eden uzun bir inceleme ve onay sürecinden sonra nihayet bu devir teslimi gerçekleştirecek duruma geldik. Canwest’in Türk medya sektörüne girmek için gösterdiği arzu galip geldi. Biz kendilerini Türk medya sektörüne yaptıkları ve yapacakları katkılardan dolayı kutluyoruz. Ayrıca bu ihaleye girerek ve orada en iyi fiyatı vererek Türkiye’de gerek medya varlıklarının değerlerini yükseltmelerini gerekse bütün ülke ekonomisinin yabancı sermaye için taşıdığı cazip önemi teyit etmelerini tebrik ediyorum” açıklamasını yaptı.

TMSF’ye Türk pazarına girmeleri konusunda yardımcı oldukları için teşekkür eden John Culligan, “Öncelikle Başkan Ahmet Ertürk’e hakkımızda sarf ettiği güzel sözler için teşekkür ediyoruz. Heyecan verici olan Türk pazarına girmemizde çok yardımcı oldular. Dinamik ve etkin olan Türkiye pazarına girmekten çok mutluyuz. Bu dört radyoda görev yapan Türk çalışanlarının yanı sıra uluslararası projelerde görev yapan iki arkadaşımızı da Türkiye’ye getirdik. Bunlardan biri radyo sektöründe çok tecrübesi bulunan ve radyoların CEO’luğunu yürütecek olan Janet Faulding bir diğeri ise Toronto’dan gelen ve radyoların CFO’luğunu üstlenecek olan Ken Scott. Türkiye’den ise Fatih Akol hem radyoların Başkan Yardımcılığını yapacak hem de Canwest’in Türkiye’deki sözcüsü olacak” dedi.

Süper FM’in ticari ve iktisadi bütünlüğü 21 Eylül 2005’de ihaleye çıkarılarak, 33 milyon 100 bin Amerikan Doları bedelle CGS Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Tic. A.Ş’ye satılmıştı. Ardından Metro FM’in ticari ve iktisadi bütünlüğünü satışa çıkaran TMSF, 22 milyon 850 bin Amerikan Doları ile Pasifik Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Tic. A.Ş’ye ihale etmişti. 24 Ocak 2006’da ihaleye çıkarılan Joy FM ticari ve iktisadi bütünlüğü ise 3 milyon 200 bin Amerikan Doları bedelle Galata Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Tic. A.Ş’ye satılmıştı. Aynı gün ihalesi gerçekleştirilen Joy Türk FM ticari ve iktisadi bütünlüğü 1 milyon 800 bin Amerikan Doları karşılığı Haliç Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Tic. A.Ş’ye ihale edilmişti.