Rahibin katil zanlısının babasına Vatikan’dan davet

Sancta Maria Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santaro'yu öldürdüğü iddiasıyla tutuklu bulunan cinayet zanlısı O.A.'nın babası Hikmet A. İtalya'ya davet edildi.

Bir grup İtalyan gazeteciler tarafından Vatikan’a davet edilen ve öldürülen rahibin anne ve kız kardeşi ile görüştürülmesi sağlanacak olan baba Hikmet A., “Teklif gazetecilerden geldi. Gidip gitmeme konusunda henüz karar vermedim.” dedi.

Ailesine başsağlığı dilemek istediğini belirten baba Hikmet A., “Bu cinayetin iki ülke arasındaki ilişkilerin zedelememesi gerektiğini belirtmek istiyorum. Kimse böyle bir olayın olmasını istemezdi. Oğlum bir anlık öfkenin ve psikolojisinin kurbanı oldu.” diye konuştu.

BABA MEDYAYA TEPKİLİ

Bir kısım medyanın oğlu ve ailesiyle ilgili asılsız haberler yapmaya devam ettiğini ifade eden Hikmet A. şöyle konuştu: “Yalan haberler karşısında hakkımızı yargıda arayacağız. 16 yaşında bir evladı cezaevine koymanın acısını yaşıyorum. Herkesin çoluk çocuğu var. Beni Trabzon’da oturduğum mahalledeki insanlardan tutun herkes tanır. Kime ne zararımız dokunmuş? Ekmeğimi çalışarak kazanıyorum. Vur abalıya misali zayıf yönümüzden vurmaya çalışanlar bilsin ki biz güçlü bir aileyiz. Ayaktayız. Zamanı gelince herşey açıklığa kavuşacak. Kimse yalandan bir senaryo üretmesin.”

OLAYIN GEÇMİŞİ

Trabzon’daki Sancta Maria (Kutsal Meryem) Katolik Kilisesi’nin İtalyan asıllı rahibi Andrea Santaro (61), 5 Şubat 2006’da kilisede uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmüştü. Güvenlik güçlerinin şehir merkezinde düzenlediği bir operasyonda, rahip Santaro’nun öldürülmesiyle ilgisi olduğu gerekçesiyle lise öğrencisi O.A. silahıyla birlikte gözaltına almıştı. O.A., emniyette 3 gün süren soruşturmasının ardından tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.