Rahibin öldürülmesi fevri bir hareket

İtalya'nın İstanbul Konsolosu Stefanio Canzia, Santa Maria Kilisesi'nin rahibi Andrea Sentore'nin öldürülmesi olayını fevri hareket olarak yorumladı.

Trabzon’da dün uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybeden Andrea Sentore’nin ölümüyle ilgili incelemelerde bulunmak ve naaşını almak üzere Trabzon’a gelen İtalya’nın İstanbul Konsolosu Stefanio Canzia, havaalanında basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Rahip Andrea Sentore’nin silahlı saldırı sonrası öldürülmesini üzücü bir olay olarak değerlendiren Canzio, “Bu olayı fanatik birinin yapmış olduğunu düşünüyoruz. Bu olayın fevri olduğunu düşünüyoruz. Nedeniyle ilgili biz de tam bir bilgiye sahip değiliz. Türk makamlarıyla görüşeceğiz.” dedi.
Rahibin öldürülmesinin fuhuş çetesiyle alakası olup olmadığı yönündeki soruya ise Canzio, “Bu konuyla ilgili bir bilgimiz yok.” diye cevap verdi. ‘Bu olay sonrası kilise kapatılacak mı?’ şeklindeki soruya ise Canzio, “Bu konudaki kararı Vatikan verecek.” diye yanıtladı.
Konsolos Canzio, Andrea Sentore’nin Türkiye’yi çok seven biri olduğunu vurgulayarak, çevrede tepki oluşturabilecek herhangi bir iş yaptığına da inanmadığını kaydetti.
Canzio daha sonra olayın gerçekleştiği Santa Maria Kilisesi’nde incelemelerde bulundu