Rahip Santora’nın öldürülmesine Trabzon’dan ortak tepki

Trabzon'daki sivil toplum örgütleri şiddete ve teröre karşı kardeşlik çağrısında bulundu.

Trabzon Belediye Meclis Salonu’nda toplanan sivil toplum örgütleri ve siyasi parti temsilcilerinden oluşan yaklaşık 200 kişi adına açıklamayı Belediye Başkan Vekili Kemal Kılıç yaptı.

Şiddet ve terörün insan yaşamında giderek daha büyük ölçüde yer edindiğini ifade eden Kemal Kılıç, “Ne yazık ki şiddet ve terörü, amaçlarını gerçekleştirmek için bir yöntem olarak benimseyenler, dünyanın her yerinde karanlık cinayetler tezgahlıyor, kışkırtmalarla insanları birbirine kırdırtıyor. En acı olanı ise bunun inançlar üzerinden yapılıyor olması. Geçmiş, din ve mezhep savaşlarının kanlı örnekleriyle dolu. Ve bugün de, başkalarının inançlarına hakaret ederek ya da bunu gerekçe yaparak şiddeti egemen kılmaya çalışanların tehlikeli oyunları sürüyor.” dedi.

Trabzon’da bulunan Santa Maria Kilisesi’nin Papazı Andrea Santora’nın, ibadet ederken bir cinayete kurban gitmesi, özellikle sonuçları açısından dikkat çekici olarak değerlendiren Kılıç, “Kuşkusuz bu cinayetin nedenleri mutlaka açığa çıkarılacaktır. Bu cinayeti işleyen ya da işleyenler, bilerek ya da bilmeyerek Trabzon’a Türkiye’ye ve insanlığa karşı büyük bir suç işledi. Nedeni ne olursa olsun bir insanın, bir din adamının katledilmesi, en temel insan hakkı olan yaşam hakkına yönelik bu saldırı asla kabul edilemez, haklı görülemez. Trabzon, binlerce yılın tarih ve kültür kenti. Trabzon, onlarca uygarlığa beşiklik yapan, kültürlerin, uygarlıkların kesişme noktası. Trabzon, Müslüman Türklerin egemenliğine geçtiği 1461’den bu yana Hıristiyan cemaatinin kendi inançlarını özgürce yerine getirdiği bir kardeşlik yuvasıdır.” diye konuştu.

Trabzon’un cinayetlerle, şiddet gösterileri ve terör kışkırtmaları ile anılmayı hak etmediğinin altını çizen Kılıç açıklamasını şöyle sürdürdü: “Farklı renkleri, görüşleri, partileri ile tüm Trabzonlular, bu cinayeti şiddetle kınıyoruz. Çünkü amacı ne olursa olsun Santora’yı hedef alan kurşunlar, barışa, uygarlığa, kardeşliğe ve Trabzon’a sıkıldı. Bu tarihsel kavşaktan, tüm insanlığa sesleniyoruz. Düşüncesi, inancı, dini, mezhebi, ırkı, milliyeti, cinsiyeti ne olursa olsun tüm insanlar kardeştir. Farklılıklarımızı bizlere karşı bir silah gibi kullananların, kullandırmaya çalışanların oyunlarına gelmeyelim. Yaşamın her alanında şiddeti ve terörü mahkum edelim. Çocuklarımız için daha iyi ve güvenli bir dünya kurmak için ellerimizi birleştirelim. Herkesi teröre ve şiddete karşı işbirliği yapmaya, acı, kan ve göz yaşına karşı sevgi, kardeşlik ve dayanışmayı savunmaya çağırıyoruz. Doğu ile batı, kuzeyle güney arasındaki bu uğrak yerinden, Santore için yaktığımız ışığın bütün dünyayı aydınlatmasını diliyoruz. Çatışma değil dostluk galip gelsin. Uygarlıklar savaşı değil barış kazansın.”