Rahip’in katil zanlısının sorgusu devam ediyor

Trabzon'da pazar günü uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Santa Maria Kilisesi rahibi Andrea Santoro'nun katil zanlısı polisin yaptığı bir operasyonda kent merkezinde bir evde suç aleti silahla birlikte yakalandı.

Cumhuriyet Başsavcısı Burhan Çobanoğlu, yaptığı açıklamada emniyet güçlerinin yaptığı sıkı çalışmalar sonucunda zanlının dün gece 03.30 sularında yakalandığını belirtti. Çobanoğlu, suç aleti olduğu iddia edilen silahın da aynı operasyonda ele geçirildiğini ifade etti. Çobanoğlu, zanlının 18 yaşından küçük olmasından dolayı hakkında Çocuk Koruma Kanunu Hükümleri gereğince işlem yapılacağını söyledi.

Çobanoğlu, “İlimizde pazar günü meydana gelen silahlı saldırı olayının şüphelisi güvenlik güçlerimizin yaptığı bir operasyonda bu gece sabaha karşı 03.30 sularında yakalanmıştır. Şahıs şu anda Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltındadır. Zanlı, 16 yaşında bir öğrencidir. Kendisi yaptığı eylemle ilgili açıklamalarda bulanmaktadır. Suç aleti silah da ele geçirilmiştir. Tüm Trabzon’u ve Türkiye’yi üzen bu olayın aydınlatılması ilimiz açısından önemlidir.” diye konuştu.

Başsavcı Çobanoğlu, ‘zanlının suçunu itiraf edip etmediği’ şeklindeki bir soruya şu cevabı verdi; “Şahıs olayla ilgili bilgileri anlatmaktadır. Soruşturmanın selameti açısından şimdilik verebileceğim bilgi bunlardan ibaret.”

Çobanoğlu, olayı tek başına gerçekleştirilmiş ‘adi suç’ olarak niteledi.

Öte yandan zanlının gece yakalanması operasyonuna katılan Çobanoğlu, spor kıyafetleriyle basının karşısına çıktığını belirterek, “Üzerimi değiştirmeye bile zaman bulamadım.” İfadesini kullandı.

Soruşturmayı Cumhuriyet Savcısı Fatih Genç yürütüyor.