Rahmetli Özal gibi çalışmalıyız

Başbakan Tayyip Erdoğan, AK Partili milletvekillerinden daha çok çalışmalarını isterken 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı örnek gösterdi.

Başbakan, ‘yolsuz ve susuz köy kalmayacak’ hedefinin altını çizerken, Özal’ın yaptığı hizmetlere vurgu yaptı: “Bütün evlerde şebeke suyu olacak. Söylemeye çalıştığım; sadece yollardaki çeşme suyu değil. Rahmetli Özal, ‘köylere elektrik ve telefon götüren kişi’ olarak hatırlanıyor. Biz de ‘yolsuz ve susuz köy bırakmayan iktidar’ olarak hatırlanmalıyız.” Bu çerçevede ‘köy destek projeleri’ için ayrılan 2,5 milyon YTL’nin yetersiz olduğunu kaydeden AK Parti lideri, ilgili bakanlara bu rakamın artırılması talimatını verdi.

Başbakan Erdoğan bütün sektörlerde SSK primleri ile muhtasar beyannamelerinden indirim yapılmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini de müjdeledi: “Bu konuda yakında bir müjde vermeyi planlıyoruz. Bürokratlar şu anda bu indirim üzerinde çalışıyorlar.”

İmamın da papaz gibi başı dik olmalı

Memurlara dönük siyaset yasağının kalkacağı sinyalini veren Başbakan bu konuda gerekli talimatları verdiğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Sezer’in de aynı görüşte olduğuna atıfta bulunan Erdoğan, “İşçiler yaparken memurların da yapması gerekir. Zaten siyasetin daniskasını yapıyorlar. Memurlara yönelik siyaset yasağının kaldırılması için çalışmalar yapıyoruz.” ifadesini kullandı. Memurlara ek zam yapılması konusuna da değinen Erdoğan, zam paketi içerisinde din görevlilerinin de bulunmasına karşı çıkanlara ‘papaz’ örneği vererek tepki gösterdi. Din görevlilerinin maaşlarının düşük olduğunu hatırlatan Erdoğan, “Daha önceki dönemlerde din adamlarına fazla zam yapılmadı. Bu benim için üzüntü verici bir şey. Bu nedenle din adamlarına zam yapılmasını öngören tasarı TBMM’de bulunuyor. Benim imamım da caddede papazlar kadar gururlu, onurlu bir şekilde yürüyebilmeli. Onlar en ücra yerde görev yapıyorlar. Nihayetinde herkesin cenazesi onların önüne geliyor.” dedi.

Başbakan Tayyip Erdoğan, milletvekillerinin soruları üzerine seçim sistemine ilişkin değişiklik taleplerini de değerlendirdi. Erdoğan, güven ve istikrar sağlanıncaya kadar barajın korunması gerektiğini belirtti. Güven ve istikrar ortamı uzun vadeli sağlandıktan sonra ancak barajın düşürülebileceğinden söz eden Erdoğan, bunun da 2-3 dönem daha zaman alabileceği mesajını verdi. Barajın muhafazakar demokratları engellemek için konulduğunu savunan Başbakan, “Şimdi bu baraj konusu kendi ayaklarına dolanıyor. Baraj dün de vardı, bugün de. O zaman kimsenin gıkı çıkmıyordu. Nedense AK Parti iktidara gelince doğrular yanlış oldu.” yorumunu yaptı.

Sigara paketleri Nevzat Doğan’a

AK Parti kampındaki ilginç tartışmalardan birisi de sigara bırakma üzerine yaşandı. Sigara karşıtı olarak bilinen Başbakan, AK Partililerden sigara içmemelerini rica etti. Sigarayı bırakanların paketlerinin toplanması için Kocaeli Milletvekili ve TBMM Sağlık Komisyonu Alt Başkanı Nevzat Doğan görevlendirildi.