Rahşan Ecevit MHP ile de birleşmek istiyor

Rahşan Ecevit, partilere ''Cumhuriyet İçin Ele Ele'' çağrısında bulundu.

Eski Başbakan Bülent Ecevit’in hastalanmasının ardından solda ittifak arayışlarını sürdüren eşi Rahşan Ecevit, ”MHP ile de görüşecekmisiniz” sorusuna ”evet” karşılığını verdi. Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın Yüce Divan’dan çıkan karar sonrasında aktif siyasete döneceğine ilişkin açıklamalarına ise Rahşan Ecevit, ”Onun ne düşündüğünü bilemem. Bizim ittifak çağrımız Cumhuriyet için herkese yönelik bir çağrıdır.” dedi.

Oran’daki evinde basın toplantısı düzenleyen Rahşan Ecevit, eşinin ülkenin durumunu düşünerek ittifak arayışına gittiğini ancak hastalanmasının üzerine bunu kendisinin sürdürmek zorunda kaldığını söyledi. Eşinin de işaret ettiği gibi ittifakın halen Eskişehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Yılmaz Büyükerşen liderliğinde öngörüldüğünü belirten Rahşan Ecevit, önümüzdeki hafta aralarında bir kısım sağ partilerin de bulunduğu taban olarak kendilerine yakın hissettikleri parti liderleriyle görüşmelerde bulunacaklarını söyledi.

Ecevit, görüşmelerin içerisinde aktif siyaseti bırakan siyasiler de olacağını söyleyerek, sendika yöneticileri ve bazı sivil toplum kuruluşlarıyla da görüşmelerde bulunacaklarını kaydetti. Bir gazetecinin MHP ile de görüşecekmisiniz sorusuna Ecevit, ”Cumhuriyet için herkesle görüşmede bulunacağız. Biz tabanı bize yakın olan partilere, sendikalara ve sivil toplum kuruluşlarına görüşme teklifinde bulunduk. Kimler kabul ederse onlarla görüşeceğiz. Görüşmeleri kabul edenlerle daha sonra yeniden bir araya geleceğiz” dedi.

Cumhuriyet’e sahip çıkılması için çağrıda bulunan Rahşan Ecevit, daha önceden hazırlanan ve ”Cumhuriyet İçin El Ele” adını verdiği metni okudu. Metinde rejimin tehlikede olduğu ve buna karşı ittifak edilmesi gerektiği vurgulandı.

Çağrı metnini okuduktan sonra ittifak söylemini yineleyen Rahşan Ecevit’e, eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın aktif siyasete atılacağı yönünde açıklaması soruldu. Bu konuda her hangi bir bilgi sahibi olmadığını söyleyen Rahşan Ecevit’e gazeteciler tarafından Mesut Yılmaz’ın davasının ertelenmesinde kamuoyunda ”Rahşan yasası” olarak bilinen şartlı salıverme yasasından faydalandığı hatırlatıldı. Rahşan Ecevit, Mesut Yılmaz hakkında Yüce Divan’ın verdiği kararın yeni olduğu için bilgi sahibi olmadığını dile getirerek bu konuya cevap vermeyeceğini belirtti.