Rahşan Ecevit’in ‘mezar nakil’ krizi

Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit'in mezarının nakledilmesi talebine Ankara Belediyesi ve Toplum Etik Derneği'nden olumsuz cevap geldi.

Gökçek, mezarı kaldırma kararının Büyükşehir Belediye Meclisi’nde olduğunu ifade ederek, “Belediye Meclisi’mizin bu kararı alacağını sanmıyorum” dedi.

MECLİS ONAYLAMAZ

Bülent Ecevit’in Devlet Mezarlığı’na defnedilmesinin ardından eşi Rahşan Ecevit, “Gölbaşı tarafında bir arazi satın alıp mezarını oraya nakledeceğim” demişti. Böyle bir uygulamanın mantık dışı olduğunu savunan Gökçek, “Bir alanın mezarlık yapılıp yapılmayacağı konusunda tek yetkili Büyükşehir Belediye Meclisi’dir. Rahşan Hanım’ın isteğine bu Meclis’ten onay çıkmaz. Herkes aldığı araziye cenazesini gömemez. Eğer buna onay verirsek, isteyen herkes arazi satın alır ve ‘Bizi buraya gömün’ diyerek istediği yeri mezarlığa çevirir. Büyükşehir Belediye Meclisi’miz üyelerinin böyle bir uygulamaya evet oyu kullanacağını kesinlikle zannetmiyorum” şeklinde konuştu.

Toplum Etik Derneği mezar nakline karşı

Toplumsal Etik Derneği Genel Başkanı Ahmet Akgün, Ecevit’in mezarının Devlet Mezarlığı’ndan Gölbaşı’na taşınmaması için, Rahşan Ecevit’e çağrıda bulundu. Akgün, kabirlerin dış etkenlere karış korunmadığını belirtirken, Gölbaşı’nın da ziyaret için uzak olduğuna dikkat çekti. Akgün, Rahşan Ecevit’ten kararını yeniden gözden geçirmesini istedi.