Rakamlarla Filipinler’deki Haiyan tayfunu

Filipinleri vuran ve 10 binden fazla kişinin ölümü yada kaybolmasına yol açan Haiyan tayfununda bilanço giderek ağırlaşıyor.

Filipinleri vuran ve 10 binden fazla kişinin ölümü yada kaybolmasına yol açan Haiyan tayfununda bilanço giderek ağırlaşıyor. Yapılan araştırmalarda, tayfunun Filipinler’e doğrudan ekonomik zararının yaklaşık 19 milyar dolar olduğunu tahmin ediyor. Filipinler, her yıl deprem ve tayfunlardan dolayı 1,76 milyar dolar ekonomik kayıp yaşıyor.

Nüfusun yüzde 12’si tayfundan doğrudan etkilenirken, 550 bin kişi tayfun nedeniyle başka yerlere gitti. 11 milyondan fazla kişi tayfundan etkilendi ve 2 milyon kişi acil gıda yardımına ihtiyaç duyuyor. Bölgeye ulaşan yardımların sie sadee2 gün idare edeceği belirtiliyor. Bir milyona yakın kişi evsiz kaldı. Tayfun bölgesindeki okulların 16 Ocak’ta eğitime başlaması planlanıyor. Felaket bölgesine 6 hafta sonra elektrik verilecek.

Filipinler senatosu, 2014 yılı bütçesinden 15 milyar dolar rehabilitasyon için ayrılmasını istedi. Asya Geliştirme Bankası ise Filipinler’e 523 milyon dolar yardım önerdi.

CESETLER TOPLANMAYI BEKLİYOR

220 bin kişilik Tacloban şehrinde cesetler toplanmayı bekliyor. Tayfunun en şiddetli vurduğu Leyte eyaletin Tacloban şehri Valisi Alfred Romualdez, “Bize gelin cesetleri toplayın diyorlar. Ancak gittiğimizde bize denilen 5 değil, 40 cesetle karşılaşıyoruz.” dedi. Kamyon ve traktör eksiği var. Bu araçlar yardım götürüp, dönüşte de cesetleri toplayıp dönüyorlar.

Şehir belediyesi, tayfunda ölen çalışanları nedeniyle normalde çalışmaları 2 bin 500 olması gereken 70 kişiyle yapıyor. Tayfundan sağ kurtulan ve yakınları ölen belediye çalışanları da kederleriyle çalışıyor.

Şehirde 300 kişinin gömülmeye başlandığı, en büyük kazılan yerin de en fazla bin kişiyi gömecek kapasitede olduğu kaydedildi.

JAPONYA’DAN TARİHİ YARDIM

Japonya, yardımlara destek olması için bin kişilik asker ile birlikte gemi ve uçak gönderiyor. Bu, Japonya’nın savaş sonrası en büyük yardım çıkarması oluyor.

ABD’nin George Washington uçak gemisi, yardım amacıyla 5 bin denizci ve 80’den fazla uçak ile Perşembe akşamı Filipinler’de olacak.

YARDIMLAR ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR

Uluslararası yardımlar devam ediyor ancak, Birleşmiş Milletler Genel İnsani İşler ve Acil sorumlusu Valerie Amos, başkent Manila ziyaretinde, yardımların hızının çok yavaş olduğundan şikâyet etti. Amos, durumun korkunç olduğunu ve yardımın bir an önce bölgeye ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Bölgeden kaçış sürüyor. Güvenlik ve organizasyon bozukluğu nedeniyle Filipinler yönetimi tayfun sonrası durumu iyi yönetememekle eleştiriliyor.

Yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılamaması noktasında eleştirilen Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, yeni yıl ikramiyelerinin erken verilmesini istedi. Milletvekilleri yeni yıl kutlamalarını iptal etti.

TÜRK YARDIM KURULUŞLARI

Uluslararası yardım kuruluşları bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’den de Kızılay, Kimse Yok Mu Derneği ve İHH, çalışmalarını sürdürüyor.

3 gün önce Tacloban’a varan Kimse Yok Mu Derneği’nden 12 kişilik ekip, burada iyileştirme ve yardım çalışmalarını sürdürüyor. Ekibin başındaki ASYA ekibi Müdürü İsmail Büyükay, pazartesi günü buraya ulaşacak şekilde 14 doktorun tıbbi malzeme ile gelmesi için hazırlıklar yaptıklarını söyledi. Büyükay, vali ile görüşülmesi neticesinden bölgede 400 çadır dağıtma ve yetimhane yapılması çalışmasını yaptıklarını da ifade etti.

Filipinler’de Türk müteşebbisler tarafından kurulan İCAD Vakfı da tayfun sonrasında aktif olarak lojistik destek çalışmalarını sürdürüyor.