Ralston bugün Büyükanıt’la görüşecek

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Koordinatörü Joseph Ralston, bugün Ankara'da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile bir araya gelecek.

“Türk kamuoyundan sabırlı olmasını bekliyoruz” diyen Ralston, PKK’lıların Mahmur Kampı’ndan temizlendiğini savundu.

Ralston’ın Türk muhatabı Edip Başer de “Mahmur Kampı’nın kapatılması hala amaçlar arasında. Askeri müdahale her zaman masada, olumlu gelişmeler var. Ancak, bunu, şu an açıklayamıyoruz.” dedi.

Ralston bugün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’la görüşecek. Ralston, Genelkurmay’daki görüşmesinden sonra Türkiye’den ayrılacak.

Görevine ağustos sonunda başlamıştı

Terörle mücadele için oluşturulan özel temsilcilik görevine, eski Genelkurmay Başkan Yardımcısı emekli Hava Orgeneral Joseph Ralston 28 Ağustos’ta atanmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Sean McCormack’in o dönemde yaptığı yazılı açıklamada, Ralston’ın, “Irak’ın kuzeyinde ve Türkiye-Irak sınırında faaliyet gösteren PKK ve diğer terörist grupların tasfiye edilmesi konusunda Türk hükümeti ve Irak hükümetiyle ABD’nin koordinasyonunu sağlama görevini üstleneceği” bildirilmişti.

Türk Dışişleri Bakanlığı ise, bu görevlendirmenin, ‘PKK/KONGRA-GEL terör örgütüyle mücadelede ABD ile mevcut işbirliğinin ve bu konuda mevcut siyasi iradenin somut adımlarla beslenmesi açısından yeni bir fırsat olarak görüldüğünü’ belirtmişti.

Ralston, geçen beş ay zarfında Türkiye’yi 3 kez ziyaret etti. İlk ziyaretini 12-13 Eylül’de yapan Ralston’ın bu görüşmeleri daha çok tanışma ve karşılıklı beklentilerin ifade edilmesi niteliğinde geçti.

Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Orgeneral Edip Başer ile birçok kereler çeşitli vesilelerle görüşen Ralston’ın, Ankara ve İstanbul’a yaptığı diğer ziyaretlerde ise Türk tarafı, artık somut sonuçlar görmek istediğini ve ABD’nin bir eylem planı sunması gerektiği görüşünü dile getirdi.

Türkiye’ye ekim ayında da iki kez gelen Ralston, Başer ile en son aralık başlarında Almanya’da bir araya geldi.