Ralston Mahmur Kampı’nda

ABD'nin PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi emekli Orgeneral Joseph Ralston, terör örgütü PKK ile ilişkili olduğu iddia edilen Mahmur Kampı'nı gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Kimseye haber verilmeyen ziyaret sırasında Ralston, Mahmur Kaymakamı Abdurahman Belaf Berzenci, Mahmur Kampı Dış İlişkiler Sorumlusu Hüseyin Seyhan’dan bilgi aldıktan sonra kamp evlerini gezerek incelemelerde bulundu.

ABD PKK ile Mücadele Özel Temsilcisi Joseph Ralston, ABD Musul Konsolosu, Birleşmiş Milletler (BM) Irak Sorumlusu Dindar Zebari’nin aralarında bulunduğu bir heyet ile ilk olarak Kamp Müdürlüğü’ne geldi ve ardından Mahmur Belediye Başkanı Abdulkerim Tunç ile görüştü.

Konu ile ilgili Cihan Haber Ajansına bilgi veren Mahmur Dış İlişkiler Müdürü Hüseyin Seyhan, görüşmenin çok olumlu geçtiğini kaydederek Amerikalı generale “koşullar oluştuğu taktirde Türkiye’ye dönmek istediklerini ifade ettiklerini” söyledi. Seyhan, “Bize kamp üzerinden bazı iddiaların olduğunu bunu yerinde görmek için geldiğini söyledi. Burada arama sonrası gerçekleri görmek ve yaşayan halkın sorunlarını dinlemek için geldiğini belirtti. Bu kamp nedir, ne gerçeği var, nasıl bir yer, tam bilmek ve öğrenmek için geldiğini söyledi bize. Bize istekleriniz nedir gibi sorular sordu.” dedi.

Kamp yetkilisi, “Biz de onlarla konuştuk. Belirttiğimiz gibi tekrar dönüş için bize bazı şartlar oluşturulursa geri gideceğimizi illettik. Bu şartlar olursa geri döneriz. Ayrıca burada kalmamız halinde BM ve ABD yetkilileri tarafından bakılmak istendiğimizi de kaydettik” diye konuştu.