Ralston ve Başer biraraya gelecek

ABD'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Joseph Ralston, temaslarda bulunmak üzere gelecek hafta Ankara'ya geliyor.

Ankara’yı 30-31 Ocak günlerinde ziyaret etmesi planlanan Ralston’un, Türkiye’nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer ile biraraya gelmesi bekleniyor.

Görüşmelerde özel temsilcilik makamının oluşturulmasının ardından terör örgütü PKK ile mücadelede hangi noktada bulunulduğu değerlendirilecek.

Ankara ABD’den somut adım bekliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nin PKK ile mücadele için atadığı Joseph Ralston’a 23 Kasım 2006’da “bir dahaki sefere eliniz boş gelmeyin” mesajı iletilmişti.

Ağustos ayında Amerika Birleşik Devletleri’nin PKK ile mücadele için atadığı özel temsilci Joseph Ralston, atandıktan sonra Türkiye’ye ilk ziyaretini 12 Ekim’de yaptı. Daha çok tanışma ve karşılıklı beklentilerin ifade edilmesi olarak geçen ziyaretin ardından Ralston Türk muhatabı emekli Orgeneral Edip Başer ile birçok defa ikili görüşme gerçekleştirdi.

Ralston’ın Ankara ve İstanbul’a yaptığı diğer ziyaretlerde ise Türkiye, ABD tarafının bir eylem planı sunması gerektiği görüşünü dile getirdi.