Ramazan Bayramı’nda tedbirler yetersizdi

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, Ramazan Bayramı'nda alınan tedbirlere rağmen bir çok insanın trafik kazasında hayatını kaybettiğini belirterek, tedbirlerin yeninden gözden geçirilmesini istedi.

Aksu, Türkiye’de trafik kazalarının önlenmesi konusunda inkar edilmeyecek oranda mesafe alınmasına rağmen önemli kayıplar verilmeye devam edildiğini belirtti. Aksu, her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini, onbinlerce insanın yaralandığını ve çoğunun da sakat kaldığına işaret etti.

Trafik sorununun çözümü noktasında hükümet olarak son derece azimli ve kararlı olduklarını vurgulayan Aksu, hükümet olarak karayolu alt yapısının iyileştirilmesi ve trafik yasasının günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi için çalıştıklarına dikkat çekti.

Uzun yıllar ihmal edilen alt yapı sorunlarının çözüm bulunması noktasında önemli çalışmalar yaptıklarını kaydeden Aksu, “2002 yılı sonuna kadar karayolları tarihinde yapılan toplam bölünmüş yol miktarı sadece 4 bin 326 km iken, bizim iktidarımız döneminde uygulamaya koyduğumuz proje ile yaklaşık 7 bin kilometre duble yol tamamlanarak, milletimizin hizmetine sunulmuştur. Hizmete sunulan bölünmüş yollarda yapılan araştırmalarda, önceki dönemlere oranla, kazalarda önemli oranda azalma olmuş, bunun sonucu olarak; can kaybı, yaralı ve milli servet kaybımız da, o oranda azalmıştır.” dedi.

Aksu, hükümet olarak yaptıkları çalışmalar, karayoluna alternatif olarak havayolu, demiryolu ve denizyolu taşımacılığının yaygınlaşıp gelişmesi bir dizi tedbirler aldığını bildirdi. Aksu, alternatif taşıma sistemlerinin geliştirilmesiyle, nispeten karayolunun taşımacılıktaki payının azaldığı ve karayolu trafik kazalarında azalma meydana geldiğini ifade etti.

Trafiğe yeni katılan araçlarla birlikte Türkiye’deki araç sayısının 11 milyonu aştığını söyleyen Aksu, mevcut alt yapının yetersiz kaldığını ifade etti.

KAZALARIN SEBEPLERİNİ BELİRLEYİN

Aksu, programa katılan emniyet mensuplarını bölgelerindeki meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili analiz yapmalarını ve kazaların nedenlerini belirlemelerini istedi. Kazalarla ilgili belirlenen tespitlerde kendilerinin ve diğer kurum kuruluşların sorumluluklarını belirlemelerini isteyen Aksu, ellerindeki bilgileri ilgili kurumlarla paylaşmalarını istedi. Aksu, emniyet mensuplarının kendilerine hedef belirlemelerini ve bunu gerçekleştirmek için azami performans göstermelerini istedi.

ALINAN TEDBİRLERİ YENİDEN GÖZDEN GEÇİRİN

Aksu, karayollarında halkın can ve mal emniyetini sağlamak ve trafik güvenliğin tesis etmenin cumhuriyet hükümetlerinin stratejik önceliği olduğuna belirtti. Geçtiğimiz Ramazan Bayramı öncesinde; karayolu trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik bir dizi önlemleri içeren bir genelge yayınladığına işaret eden Aksu, “Alınan tüm tedbirlere rağmen birçok insanımız yollarda hayatını kaybetmiş ve birçoğu da yaralanmıştır. Bu nedenle alınan tedbirlerin tekrar gözden geçirilmesini istiyorum”şeklinde konuştu.

Aksu, trafik denetimlerinin 24 saat hiç aksatılmadan gerçekleştirilmesini istedi.