Ramazan’da suç oranlari düstü

BURSA - Ramazan ayinda alkol tüketiminin azalmasiyla birlikte, kavga, cinayet ve trafik suçlari gibi adli olaylarin sayisinin da önemli ölçüde düstügü bildirildi.

ALKOL KAYNAKLI OLAYLARDA YÜZDE 90 ORANINDA AZALMA VAR

Aile içi siddet ve geçimsizlik sikayetlerinde Ramazan ayinin baslamasiyla birlikte gözle görülür bir düsüs yasandigini anlatan Emniyet Müdürü Çapkin, bunun en büyük nedenini, alkol tüketiminin azalmasi olarak gösterdi. Alkol kaynakli olaylarda yüzde 90’a varan oranlarda azalma meydana geldigini kaydeden Çapkin, darp, kavga ve biçaklama gibi daha alt düzeydeki suçlarin sayilarinda da yüzde 50’lere varan oranda düsme yasandigini söyledi.

Bursa Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkin, “Ramazan’da herkes biraz daha hosgörülü davraniyor, etrafina karsi daha anlayisli oluyor. Diger günlere göre Ramazan’da fakirlere yapilan yardimlar ve sosyal dayanisma örnekleri, suça meyilli birey üzerinde olumlu bir etki yapiyor. Insanlarimiz karsilastiklari olumsuzluklara ‘mübarek gün’ deyip olayi büyütmeden kapatabiliyor. Normal bir günde büyük kavgalara sebebiyet veren bir olay Ramazan’da büyütülmeden kapatilabiliyor. Adli olaylarin temeline bakildiginda, orada yatan seyin, bencillik, çikarcilik, kendini kaybetme, antisosyallesme oldugu görülür. Diger günlere göre Ramazanda fakirlere yapilan yardimlar ve sosyal dayanisma örnekleri, suça meyilli birey özerinde olumlu bir etki yapiyor” dedi.

HIRSIZLIK DA DÜSÜYOR AMA…

Hirsizlik olaylarinda ise, düsüs diger suçlara göre daha az yasaniyor. Son zamanlarda Bursa’da hirsizlik olaylarinda önemli oranda düsüs saglandi. Ramazan ayinin baylamasiyla birlikte bu düsüsün diger aylara nispeten daha devam ettigi bildirildi.