Ram’i siz değiştirin 30 dolar kâra geçin

Satın aldığınız RAM'in bilgisayara nasıl takılacağını öğrenin. Bir vida açmak için dünyanın parasını isteyen teknik servislere para saçmayın. İşte bilmeniz gerekenler.

Bir diz üstü sahibisiniz ve toplam bellek kapasitesi size yetmiyor. Teknoloji marketlerinden ya da alışveriş sitellerinden uygun fiyatlı bir RAM aldınız. Daha sonrasında dizüstü bilgisayarınızı yeni bir bellek takılması için servise götürdünüz ve karşınıza hiç de beklemediğiniz ekstra bir fatura çıktı. Bu faturayı ödemenize hiç gerek yok. SDN editörleri size bu yazıda kendi belleğinizi nasıl takabileceğinizi adım adım anlatıyor. Bu yazı sayesinde servise gitmekten kurtulacağınız gibi, fazladan da para ödememiş olacaksınız.

 

Sisteminizde ne kadar bellek olduğunu öğrenmek için “Denetim masası” seçeneğin altında
yer alan “Sistem” ikonuna tıklamak yeterli.

İlk olarak toplam sistem belleğinizi kontrol etmelisiniz. Windows XP (32 bit) ve Vista (32 bit) kullanıcıları, toplam kapasiteyi 3 GByte'ı aşmayan bellekler kullanabilirler. Fazlası işletim sistemi tarafından görülmez. Daha fazla bir bellek kapasitesine sahip olabilmek için Windows'un 64 bit sürümlerini kullanmak şart.

Kapasite ve Zamanlama Seçimi

Bir PC sistemine öyle rastgele bellek takılamaz. Anakartlar bellek konusunda seçici davranabilirler. Bu yüzden kullanılan belleğin hızı ve zamanlamasını öğrenmek oldukça önemli.

CPU-Z adlı program bilgisayar sistemini açmadan anakart ve bellek hakkında bilgi vermesi ile ilgi çekiyor. Bu programı yüklediğinizde kullanılan belleklerin toplam kapasitesi, frekansı ve zamanlamasını öğrenmeniz şart.

CPU-Z yazılımını indirmek
için buraya tıklayın.

 

İlk olarak CPU-z programında yer alan “Memory” seçeneğine tıklayın.
Burada kullanılan belleklerin türlerini öğrenin.

Örneğimizde CAS, RAS ve Dram Frequency gibi değerler verildiğini görüyoruz. Bu değerler daha çok profesyonel kullanıcılar için büyük bir önem taşıyor. Normal kullanıcıların sadece kapasite ve bellek türüne dikkat etmelerinde fayda var. Örneğin 2048 Mbyte (2 Gbyte) kapasite ve DDR2 tipi gibi.


Bellek Türünün Seçimi

Sistemde kullanılan belleklerin kapasite ve zamanlama değerlerini öğrendikten sonra, sıra geldi kullanılan belleklerin hangi hızlarda çalıştıklarını öğrenmeye. CPU-z'de yer alan “SPD” seçeneğinde bu değerleri öğrenmek çok kolay. Bu bölümün önemi kullanılan belleğin markasını da verebilmesi. Bu gerçekten çok önemli. Çünkü aynı sistemde kullanılan farklı bellek markaları uyumsuzluk gösterebilirler.

Bu bölüme bakmadan bellek satın almaya kalkışmayın.

Örneğimizde sistemde kullanılan belleklerin Kingston olduğu görülüyor. Belleklerin çalışma frekansı 333 MHz olarak verilmiş. Bu değeri iki ile çarpmak gerekir. 666 MHz'lik değer bizim belleklerin çalışma hızına denk gelir. Daha doğru bir seçim yapmak için "Max Bandwith" kutusunda yazan değerleri dikkatlice not edin. Satın alacağınız bellekler, genelde "PC2-5300" gibi tanımlamalarla satılırlar.

Boş Bellek Yuvalarını

Hangi tipte ve hangi türde bir bellek almanız gerektiğini biliyorsunuz. Peki anakartınızda kaç tane bellek yuvasının olduğunu biliyor musunuz. Hatta ondan da önemlisi bu bellek yuvalarının kaç tanesi boş olduğunu. Cpu-z ile bu işlem çok kolay. Bilgisayarınızı açmanız gerekmiyor. Yapmanız gereken tek şey SPD seçeneğine girdiğinizde sol üst köşede Slot butonuna tıklamanız.

 

Anakartın üzerinde boş bir bellek yuvasının olup olmadığına emin olun.

Slot butonuna tıkladığınızda menünün açıldığını göreceksiniz. Bu menüde anakartın üzerinde bulunan bellek yuvası kadar Slot görünür. Örneğin, Slot1, Slot2, Slot3, Slot 4 gibi. İşte bu Slot'lara tek tek bakmanız gerekiyor. Bellek yuvası dolu ise belleğin türü ve markası görünür. Boş bellek yuvasında tüöm bilgi paneli de boş görünür.

Belleğin Seçimi

Burası gerçekten çok önemli. Buraya kadar yazdığımız her şey, hem diz üstü hem de masaüstü sistemler için geçerli. Masaüstü sistemlerde yapılacak olan bir bellek değişimi gerçekten çok kolay. Diz üstü sistemlerde ise bazı noktalara dikkat edilmesi lazım.

Diz üstü sistemler için kullanılan bellekler, küçük boyutları ile fark ediliyor.

Diz üstü bellekler masaüstü belleklerden daha küçükler. Bu tüm diz üstü sistemler için geçerli bir durum. Bu yüzden tekno market'e gidip ilk gördüğünüz belleği almayın. Alacağınız belleklerin diz üstü sistemler için uygun olup olmadığına dikkat edin. Yani boyut olarak küçük bellekleri alın.