‘Rapor dogrultusunda Çorum’da neler yapilacagi görülecek’

ÇORUM - Çorum Belediyesi'nde yasanan rüsvet iddialarina AK Parti Il Teskilati'ndaki bazi isimlerin de karismasi üzerine AK Parti Genel Merkezi tarafindan Çorum'a gönderilen milletvekilleri, yaptiklari incelemeler hakkinda rapor hazirliyor.

Konunun yargiya intikal ettigini söyleyen Ergün, “Yarginin yapacagi yargilamayi biz yapacak degiliz.” dedi.

AK Parti Yerel Yönetimler Sorumlusu Nihat Ergün, Alaca ilçesinde Çorum’daki belde ve belediye baskanlari ile il genel meclisi üyelerinin de yer aldigi toplantiya katildi. Toplantinin son günlerde Çorum’da yasanan gelismeler nedeniyle yapilmadigini söyleyen Nihat Ergün, “Bu toplantilari Türkiye’nin her yerinde rutin olarak yapiyoruz. Il genel Meclisi üyeleri ile ilçe ve belde belediye baskanlari ile genel bir degerlendirme toplantilari yapiyoruz. Belediye hizmetlerinde arkadaslarimizin durumlari nedir, onlarin bizden beklentileri nelerdir, yeni çikan belediyeler yasasindan dogan aksakliklarin giderilmesi için neler yapilabilir, bunlari konusuyoruz. Bizim için iyi bir toplanti oluyor.” dedi.

Çorum’da yasanan rüsvet iddialarina deginen Yerel Yönetimler Sorumlusu Ergün, rüsvet iddialarinin yeni bir konu oldugunu ve yargiya intikal ettigini belirtti. Yargi mensuplarini etkileyebilecek nitelikte bir açiklama yapmalarinin söz konusu olmayacaginin altini çizen Nihat Ergün, yargidaki gelismelerin sonucunu beklediklerini bildirdi. AK Parti Genel Merkezi’nin konuyu yakindan takip ettigini ifade eden Ergün, “Parti teskilati olarak, kamuoyuna su veya bu sekilde intikal etmis ve kamuoyunun da dikkatine sunulmus bir konuyu bizde yakindan takip ediyoruz. Iki milletvekili arkadasimiz Çorum’da iki gün boyunca bu konulari arastirdi. Bu çalismalarin neticesinde genel merkezimize bir rapor sunacaklar. Rapordaki öneriler ve yapilan çalismalar istikametinde neler yapilmasi gerektigi zaman içerisinde görülmüs olacak.” açiklamasinda bulundu.

“AK Parti Çorum Il Yönetimi hakkinda herhangi bir tasarruf olacak mi?” sorusuna da Ergün, su cevabi verdi: “Konu daha yeni. Milletvekillerimizden gelecek raporun sonucuna göre bakilacak. Bugün beklediginiz cevabi verebilecek durumda degiliz.”

Konunun kamuoyuna yansidigi bütün yönleriyle ele alinacagini dile getiren Ergün, mektupta sözü edilen iddialar, ismi geçenler ve diger bütün iddialarin degerlendirilecegini kaydetti. Iddialar arasinda adi geçenlerle tek tek görüsüldügünü anlatan Ergün, Çorum’a gönderilen milletvekillerinin raporu hazirlama asamasinda oldugunu aktardi. Basindan izlenenler kadariyla ortada yolsuzluk ve rüsvet iddialarindan ziyade, belediye tarafindan yürütülen bazi çalismalarin kamuoyuna yanlis aksettirilmesi görüsünün daha agir bastigini vurgulayan Nihat Ergün, “Rapor hazilaninca fotograf daha da netlesir. Bunun için arkadaslarimizin raporlarini bekliyoruz. Konunun yargiya intikal etmis boyutu hakkinda konusmamizin zaten bir anlami yok. Biz yarginin isine karismayiz. Yarginin bagimsizligina inaniyoruz. Biz, kendimize düsen bölümü ile alakadar olacagiz. Yarginin yapacagi yargilamayi biz yapacak degiliz.” diye konustu.