Rasmussen gene özür dilemedi

Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, Jyllands-Posten gazetesinin yayınladığı karikatürler nedeniyle özür dilemeyeceğini tekrar söyledi.

Karikatürler nedeniyle Müslüman ülkelerde Danimarka mallarına boykot uygulanması sonucu iş ve mal kayıplarının yaşanmasına ilişkin olarak Rasmussen, özgürlükleri savunmanın mali çıkarları savunmaktan çok daha önemli olduğunu belirtti. Rasmussen, “Düşünce özgürlüğü bizim için en önemli prensiptir. Bu bizim önceliğimiz.” dedi.

Başbakan Rasmussen, elçilerin durumu anladığını söylediğini belirtti. Rasmussen, “Danimarka’nın durumunu ve hükümetin pozisyonunu anlatacaklarını söylediler.” dedi. Danimarka lideri, karikatürler nedeniyle oluşan gerginliği azaltmanın herkesin yararına olduğunu söyledi.

Jyllands-Posten adlı gazetesi, 30 Eylül’de Hz. Peygamberi terörist olarak gösteren 12 karikatür yayınlamıştı. Karikatürlerin yayınlamasının ardından Müslüman ülkelerin elçileri Rasmussen ile konuyu görüşmek için randevu talep etmiş ancak Başbakan Rasmussen, talebi reddetmişti. Danimarka Başbakanı Anders Fogh Rasmussen de olayı “düşünce özgürlüğü” çerçevesinde değerlendirerek gazeteyi savunmuştu. Ancak Danimarka ürünlerine boykot uygulanması ve gösterilerin olması gazetenin geri adım atarak özür dilemesine neden olmuştu.