Rasmussen’den beklenen özrü halk diliyor

Jyllands Posten gazetesinin yayınladığı Hz. Muhammed’e (sas) hakaret içeren karikatürler konusunda Başbakan Anders Fogh Rasmussen’den beklenen özrü Danimarka halkı diliyor.

‘anotherdenmark.org’ (Bir başka Danimarka) ve ‘forsoningnu.dk’ (Şimdi barış zamanı) adlı sitelere mesaj bırakan 150 bin Danimarkalı, gazetenin yaptığı hakaretten dolayı Müslümanlardan özür diledi. Siteleri ziyaret edenlerin sayısı ise 500 bini geçmiş durumda. Danimarkalıların jestine karşılık veren Arap kökenli gençler ise “Danimarka-Norveç’ten özür diliyoruz.” adlı site açtı. Sitede, protestolar sırasında meydana gelen taşkınlıkların küçük bir azınlık tarafından çıkarıldığı belirtilerek, “Karikatür krizinde kalbi Müslümanlardan yana atan Norveç ve Danimarka halkından özür diliyoruz.” ifadelerine de yer verildi.

“anotherdenmark.org” adlı siteyi, İslam dünyasına, “Danimarka’da Jyllands Posten gazetesinden farklı düşünenler var” mesajı vermek amacıyla kurduklarını belirten Nikolai Lang, “Müslümanların, gazeteden özür beklemesini anlıyoruz. Danimarkalıların büyük çoğunluğu İslam düşmanı değildir. Her iki tarafın da önyargıları yıkmak için hareket etmesi gerekir.” diye konuştu. Siteyi, farklı siyasî ve dinî görüşlere sahip kişilerin kurduğu belirtilirken, ortak nokta ise “sorunların insani değerler çerçevesinde çözüleceğine olan inanç” şeklinde açıklanıyor. “Şimdi barış zamanı” adlı internet sitesini ziyaret ederek, sorunun çözümü için çağrıda bulunanların sayısı ise 53 bini geçti. “Danimarka’da ve tüm dünyada yaşayan herkes bilmelidir ki; karşılıklı saygı esastır.” mesajı veren site Danimarka halkı ile gazetenin aynı kefeye konulmaması gerektiğini vurguluyor.