Rast gele atilan piller sagligi tehdit ediyor

KAYSERI - Melikgazi Belediye Baskani Memduh Büyükkiliç, kullanilmis pillerin rast gele atilmasinin zararli oldugunu söyledi.

Büyükkiliç, pil ve benzeri agir metal atiklarin rast gele atilmasinin veya diger atiklar ile bertaraf edilmesinin son derece yanlis oldugunu, bu nedenle belediye olarak yeni bir çalismaya öncülük ederek ‘Pil Atiklari Kutusu’ yaptiklarini söyledi.

Baskan Büyükkiliç, pil, batarya ve diger agir metal içeren maddelerin daha önce evsel atiklar içerisinde bertaraf edildigini ancak bu uygulamanin çok yanlis oldugunu bundan böyle Melikgazi Belediyesi olarak atiklarin daha bilimsel toplanacagini belirtti.

Bu çalisma ile özel kutularda depolanan pil ve batarya gibi maddelerin düzenli bir sekilde toplanacagini ifade eden Büyükkiliç, bu konuda daha etkin ve yaygin bir çalisma yapmak ve kamuoyu olusturmak için çocuk meclisi üyelerinin bir program hazirladigini açikladi.

Büyükkiliç, ayrica dünyanin birçok ülkesinde pil ve batarya atiklarinin mutlak suret ile ayri bir alanda toplanilmasi, depolanmasi ve bertaraf edilmesinin sart oldugunu hatirlatti.