Rauf Denktas ‘KKTC’yi yok edecek antlasmalara imza atmak serefsizliktir’

ANKARA - Demokratik Sol Parti (DSP) Okulu'nda düzenlenen "AB ve Kibris" konulu konferansta konusan KKTC'nin 1. Cumhurbaskani Rauf Denktas "KKTC'yi ortadan kaldiracak antlasmalara evet demek bir daha söylüyorum ki serefsizliktir" dedi.

AB’nin Annan Plani referandumunda Kibrisli Rumlara “Hayir da deseniz evet de deseniz sizi birlige alacagiz” mesaji verdigini dile getiren Denktas sunlari söyledi: “AB’ye siz Rumlari birlige alirsaniz, biz de KKTC ile Türkiye arasinda entegrasyon yapariz denilseydi pazarlik gücümüz olurdu. Türkiye’yi birlige almak için yalvarirlardi. Milli davalarda acele etmek yoktur; sabir ve akil vardir.”

Konferansta konusan eski Basbakanlardan Bülent Ecevit ise Türk Milleti’nin hiçbir güce Kibris’i terketmeyecegini ifade etti. Ecevit “Bu küçük adada büyük bir devletin vatandaslari yasiyor” diye konustu.

Konusmakta oldukça zorlandigi gözlenen Ecevit, Kibris’i Deniz Baykal’in kurtardigi, Türk Istiklal Mücadelesi’nde Anadolu’yu isgal edenler arasinda Amerika ve Ispanya’nin bulundugu gibi sürç-i lisanlarda bulundu.