Rauf Denktas’in ‘Sevgili-üvey evlat’ benzetmesi

ISTANBUL - Kuzey Kibris Türk Cumhuriyeti eski Cumhurbaskani Rauf Denktas, KKTC'nin varligini tanimayan ABD'nin IKDP lideri Mesut Barzani'ye özel uçak gönderilerek Beyaz Saray'da agirlanmasini "Eh iste, mesaji siz aliniz.

Atatürkçü Düsünce Dernegi’nin davetlisi olarak esi Aydin Denktas ile birllikte Istanbul’dan Düsseldorf’a giden Rauf Denktas, Atatürk Havalimani’nda Kibris’taki gelismelerle ilgili açiklamalarda bulundu. Denktas, Cumhurbaskani Mehmet Ali Talat’in ABD ziyareti iligili bir soru üzerine “Bu davetler, bu ziyaretler iyidir, ama Sayin Talat Cumhurbaskani olarak davet edilmemistir. Öyle davet edildigi veya edilecegi ilan edilmisti, edilmemistir. Insallah almaya gitmistir ve bir sey vermeden geri döner. Çünkü kendisinden isteneceklerin ne oldugunu asagi yukari tahmin edebiliriz. Papadopulos’u yumusatmak için ‘asker çek, biraz daha yumusa, biraz daha taviz ver’ diyecekler diye düsünüyorum. Insallah Sayin Talat KKTC’nin Cumhurbaskani oldugunun bilinci içerisinde diri durur, bunlara sey vermez. Yabanci diplomatlarin, devlet adamlarinin yüzümüze gülmesi, sirtimizi oksamasi, verdigimiz sürece devam eder. ‘Vermiyoruz’ dedin mi, yüzlerini asarlar. Varsinlar assinlar. Insallah vermeyiz.” dedi.

‘Milli dava milli duygularla halledilir’

Rauf Denktas, Ingiltere Basbakan Yardimcisi John Prescot’un Kibris Rum lideri Papadopulos ile görüsmesinden sonra yaptigi ‘Kibris’in Türkiye’nin yasadisi isgali altinda oldugu’ seklindeki açiklamasi ile ilgili olarak da sunlari söyledi:

” Garantör bir devletin Basbakan Yardimcisinin bu sözü tamamen hesapli olup, Rumlari memnun etmek için yapilmistir. Güya AB’ye Türkiye’nin girisinde Ingiltere yardimci olmus. Unutuyorlar, Ingiltere Avusturya’ya ‘ fazla direnme, ayinin derisini yüzmek istiyorsan kapana girmesini bekle’ demistir. Papadopulos’a eger söylediklerinin Türkçesini söylersek, ‘ Sen askerin çikmasini, Türkiye’nin çekilmesini ve KKTC’nin taninmamasini istiyorsun. Bütün bunlar Türkiye AB’ye girdigi taktirde olur. Onun için inat etme’ diyebilmistir. Bunlari unutuyorlar. Eger biz Ingiltere’den, Amerika’dan, baskalarindan yardim alarak kendi milli davamizi müdafa edeceksek, milli davamizin toz toprak oldugunu görecegiz. Milli dava milli kararlar, milli duygularla halledilir. Kibris’in milli davasini ve formülünü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaskani açikça söylemistir. Biz Büyük Millet Meclisi’nden ve hem bizim, hem de Türk Hükümeti’nden Sayin Sezer’in formülünü benimsemelerini ve AB’ye duyurmalarini istiyoruz. Bu formül nedir? Kibris’ta dini, dili ayri, iki halk vardir. Bunlarin iki devleti vardir ve Kibris üzerinde dengeler vardir. Türk-Yunan dengesi vardir. Bunlar kale alinmadan Kibris meselesi halledilemez. Bu formülün söylenmesini, vurgulanmasini istiyoruz ve bekliyoruz. Aksi taktirde uzlasalim, uzlasalim. Biz uzlasmadan yanayiz, ambargolar kalksin baska bir sey istemeyiz diyerek yürürsek Kibris elden gider.”

Denktas, Almanya’da bulundugu süre içerisinde Atatürk Düsünce Dernegi’nce düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayrami kutlamalarina katilacagini ve Kibris’la ilgili bir konferans verecegini söyledi. Denktas, ” Maksat Kibris meselesini anlatmak ve gurbette yasayan Türk kardeslerimizle kucaklasmak. Onlara Türkiye’ye nasil yardimci olacaklarini söylemek istiyorum. Daha teskilatli bir sekilde hareket ettikleri taktirde hem Kibris meselesinin, hem AB’nin Türkiye’den istediklerinin hangilerinin haksizlik olacagini, verilemeyecegini anlatacak duruma gelmelerini arzuluyorum” diye konustu.