Raylı sistemler ne zaman bitecek?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Esenler-Bağcılar arasında kazı çalışmaları süren metro tünelini basın mensuplarına gezdirdi.

Toplam 5,5 kilometre uzunluğundaki hafif metro hattının, Kirazlı’dan İkitelli’ye kadar gidecek metro hattı ile entegre olacağını ifade eden Topbaş, İkitelli’de de metro hattının iki ayrı kola ayrılarak bir kolun Başakşehir konutlarına, diğerinin de Olimpiyat Stadı’na gideceğini bildirdi.

Kadir Topbaş, ”Metro, Olimpiyat Stadı’na gittiğinde 100 bin kişi 20 dakika içinde taşınabilecek” diye konuştu.

Bu hattın Başakşehir’den Ambarlı ve Çatalca’ya kadar devam ettirileceğini belirten Topbaş, bunlara paralel olarak Kirazlı ile Bakırköy İDO iskelesi arasında yaklaşık 9 kilometre uzunluğunda bir başka raylı sistem hattını yapmayı planladıklarını bildirdi.

Topbaş, bu hattın da Yenikapı-Bakırköy arasında yapılacak metro hattı ile entegre olacağını, ayrıca Yenikapı ile İncirli arasında da ayrı bir metro hattı planladıklarını söyledi.

-2 HATTIN İHALESİ YAPILACAK-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ihale hazırlığını yaptıkları 2 hat daha bulunduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

”Bu yıl içinde toplam uzunluğu 44 kilometre olan Bakırköy-Beylikdüzü ile Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy metro hattının ihalesini yapıp temelini atacağız. Bakırköy-Beylikdüzü hattını hızla bitirmek için 2 veya 3 parçaya bölerek ihalesini yapacağız. Toplam uzunluğu 44 kilometre olan her iki hattı da 2012 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. Bütün bunları yaptığımızda, İstanbul’un raylı sistem hattı ile toplu taşımada ciddi bir aşama kaydedeceğiz. Artık ulaşımda bir problem yaşanmayacak. Vatandaş Silivri, Kartal, Çatalca ve Beykoz’dan yüzeye çıkmadan istediği yere ulaşabilecek. Hedefimiz, 560 kilometre raylı sisteme ulaşmak.”

Topbaş, vatandaşların sadece yüzeydeki çalışmaları gördüğünü, yer altında sürdürülen raylı sistem çalışmalarını göremediği için farkında olmadığını belirterek, şunları söyledi:

”Yüzeydekinin çok daha fazlası yerin altında… İstanbul’u yer altında demir ağlarla örmeyi hedefledik. Bunu başaracağımıza inanıyorum. 52 kilometre mevcut hat var. 72 kilometre devam ediyor. Buna 44 kilometre ilave olduğunda belli mesafe alınacak. Trafik, dünyanın hiçbir kentinde çözülemiyor ama insanlar bir yere rahatlıkla gidebilmeli. İstanbul’un ulaşımda erişilebilirlik adına nefes alır hale gelmesi 2012…”