Recai Kutan karikatür krizini değerlendirdi

Saadet Partisi (SP) Genel Başkan vekili Recai Kutan, Danimarka ve bazı Avrupa ülkelerinde yayınlanan Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürlerin çok çirkin bir anlayışın ürünü olduğunu söyledi.

Gündeme ilişkin konularla ilgili olarak İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Recai Kutan; karikatür olayının, Türk insanın bu manevi değerlere sahip olduğu sürece Avrupa Birliği’ne (AB) alınmayacağının göstergesi olduğunu söyledi. Hakaret içerikli karikatürlerin yayınlanması sonrası Batı’nın yine çifte standart sergilediğini hatırlatan Kutan, karikatürlerin yayınlandığı ülkelerin mallarının boykot edildiğini ve tepkilerin süreceğini söyledi.

Son zamanlarda bazı kesimler tarafından islam dininin önüne sıfatlar getirilmeye çalışıldığını kaydeden Kutan, hükümet yetkililerinin de bu anlayışın savunucusu olduğunu ancak dinimizde böyle bir anlayışın bulunmadığını belirterek bu gibi girişimlerin islam dinine ve inananlara zarar vereceğini kaydetti.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Kutan, Filistin’de Hamas’ın başarısını batının hazmedemediğini belirterek Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Filistin’e yardımı kesme tehdidinde bulunduğunu, sözde demokrasi isteyen batı ülkelerinin Hamas’ın başarısına tahammül edemediklerini öne sürdü. İran’ın ısrarla enerji amaçlı nükleer faaliyet yürüttüğünü söylemesine rağmen bu ülkenin sıkıştırılmaya devam edildiğini belirten Kutan, asıl sorunun İran’la ilgili denetimin İsrail tarafından yapılmak istenmesinden kaynaklandığını söyledi.

Basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Recai Kutan, kendi mal varlığı konusundaki soruyu “Ankara’da bir ev, Malatya’da satılan 180 dönümlük araziden gelen nakit para,eşinin üzerine kayıtlı iki gayrimenkulün satışından gelen para, yani bir üst düzey devlet memuru standartım var.” diyererek yanıtlayan Kutan, “Ama önemli olan kişinin ne kadar mal mülk sahibi olduğu değil, bu malların edinilmesinde devlet memurluğu sırasında bir artma yaşanıp yaşanmadığıdır.” diye konuştu.

Saadet Partisi eski Genel Başkanı Necmettin Erbakan’nın evlendiği yolunda basında çıkan yazıların hatırlatılması üzerine de Kutan, “Ben sürekli Erbakan ailesinin yanında olan birisiyim. Erbakan hocanın evlendiği iddiası tamamen asılsızdır. Bir gazetenin yalanıdır.” değerlendirmesini yaptı.